Ostatnio dodane

Ewa Ewart AuTORytetem studentów dziennikarstwa

Ewa Ewart

AuTORytetem studentów dziennikarstwa w 11. Plebiscycie MediaTory – Studenckich Nagród Dziennikarskie została Ewa Ewart.

W kategorii AuTORytet studenci z całej Polski wyróżniają dziennikarzy i ludzi mediów, od których mogą uczyć się profesjonalizmu, rzetelności oraz najwyższych standardów. Nagroda ma wymiar ponadczasowy i przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej. – Ta kategoria jest szczególna również dlatego, że głosujący studenci mogą sami podać nazwisko osoby, którą uważają za swój dziennikarski wzór. Nie podajemy w niej listy nominowanych nazwisk, jak w przypadku innych nominacji – przyznaje Wioletta Klytta, prezes Stowarzyszenia MediaTory.W tym roku statuetkę w kategorii AuTORytet odbierze ceniona dziennikarka Ewa Ewart, której program „Ewa Ewart poleca” można oglądać na antenach TVN24 i TVN24 BiS. To już kolejna nagroda dziennikarki w Plebiscycie MediaTory. W 2014 r. zwyciężyła w kategorii InicjaTOR za dokument „Zdobyć miasto”. Studenci docenili wówczas obiektywizm, rzetelność, a także sposób, w jaki dokumentalistka skontrastowała obraz starej i nowej Warszawy.

Ewa Ewart to reżyserka i producentka filmów dokumentalnych oraz reportaży z całego świata. Znalazła się na czołówkach największych gazet, kiedy BBC pokazała jej dokument o istnieniu komór gazowych w Korei Północnej, który wstrząsnął światową opinią publiczną. Pracowała m.in. w Waszyngtonie i Moskwie, a przez kilkanaście lat zajmowała się produkcją telewizyjną dla BBC. W ciągu ostatnich lat Ewa Ewart wyprodukowała i wyreżyserowała kilka dokumentów, które obiegły cały świat. Znana jest z tego, że nie boi się tematów trudnych i niebezpiecznych. Nakręciła filmy o Czeczenii, baskijskich terrorystach, Kolumbii i japońskich kobietach. Jej materiały niejednokrotnie zmieniały dotychczasowe spojrzenie na tak ważne kwestie jak pogwałcenia praw człowieka na Ukrainie, korupcję w Rosji Borysa Jelcyna. Czy też zupełnie po raz pierwszy otwierały oczy ludzkości na problem istnienia obozów koncentracyjnych w Korei Północnej. Jej „Obozy śmierci” były jedynym dokumentem w 2004 roku, który poruszył ten temat. Kolejnym mocnym filmem, autorstwa Ewy Ewart, o którym usłyszał cały świat są „Dzieci Biesłanu”. Dokument przywołuje wstrząsającą historię szkoły nr 1 w Biesłanie w Rosji, zaatakowanej 1 września 2004 roku przez grupę ekstremistów.

W ubiegłych edycjach Plebiscytu studenci w kategorii AuTORytet wyróżnili między innymi: Wojciecha Manna, Hannę Krall, Marka Niedźwieckiego, Monikę Olejnik, Wojciecha Jagielskiego oraz Mariusza Szczygła.

Zwycięzców w pozostałych ośmiu kategoriach 11. Plebiscytu MediaTory 2017 poznamy podczas Gali Finałowej, która odbędzie się 2 grudnia 2017 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W bieżącej edycji do głosowania uprawnionych było ponad 10 tysięcy studentów z 22 polskich uczelni, na których dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek.