Wybitny językoznawca, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego zmarł nagle w Katowicach, w niedzielę, 5 listopada 2017, na chwilę przed rozpoczęciem Gali Ambasador Polszczyzny.
– Jest mi ogromnie miło, że dostaję ten tytuł z rąk tego uniwersytetu – podkreślał prof. Walery Pisarek, który został uhonorowany tytułem. – Teraz jestem podwójnym doktorem tej uczelni. Pierwszy doktorat, będący początkiem drogi naukowej, dostałem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach – przypomina.
Zmarły Walery Pisarek miał 86 lat.
Życie Walerego Pisarka na Śląsku
Prof. Walery Pisarek był ze Śląskiem związany nie tylko naukowo. Podczas studiów magisterskich profesor został aresztowany „za przynależność do nielegalnej organizacji o charakterze antypaństwowym” i uwięziony w krakowskim więzieniu. W tamtym czasie został też skierowany do pracy w kopalniach.
– Fedrowałem najpierw w Brzeszczach, potem w Bobrku – przypominał prof. Pisarek. – Wrzucałem węgiel na taśmę, potem pracowałem na przodku. Najpiękniejsze, co może się zdarzyć to wchodzenie w ziemię z pełną gwarancją, że nigdy tam stopa ludzka nie postała. Mimo wszystko miło wspominam ten okres – zaznacza.
Kiedy miał 20 lat, Walery Pisarek zdał egzamin z wynikiem bardzo dobrym na młodszego rębacza.
KIM BYŁ PROF. WALERY PISAREK
Profesor Walery Pisarek urodził 31 maja 1931 roku w Rabce-Zdroju. Zmarł 5 listopada 2017 roku. Miał 86 lat. Walery Pisarek był polskim językoznawcą i prasoznawcą oraz specjalistą w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. W 2011 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Był honorowym prezesem Rady Języka Polskiego. Od 1982 roku wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Był przewodniczącym jury i autorem większości tekstów konkursu ortograficznego „Ogólnopolskie dyktando” od początku jego istnienia.
Prof. Walery Pisarek był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski OOP (1976), Krzyż Oficerski OOP (1987); Krzyż Komandorski OOP (2000), czy Medal Komisji Edukacji Narodowej (2001).