Ostatnio dodane

Barbara Burdzy zwolniona z TVP.info za publikację tekstu w WP

„Zablokował go naczelny, więc poszłam gdzie indziej”

W poniedziałek dziennikarka portalu TVP.info Barbara Burdzy została zwolniona, a jako powód podano publikację w Wirtualnej Polsce jej artykułu o Antonim Macierewiczu. – Samuel Pereira zablokował ten artykuł, w związku z tym uznałam, że opublikuję go gdzie indziej. W umowie nie ma wyłączności – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Burdzy.

W ubiegły piątek portal WP.pl opublikował artykuł dziennikarki TVP.info Barbary Burdzy pt. „Służby Macierewicza skłamały. PO ma dowód”, który zawiera relacje z posiedzenia zespołu ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa, powołanego przez PO. Wynika z niego, że posłowie Platformy Obywatelskiej mają „dowody na kłamstwo szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, podległej Antoniemu Macierewiczowi”. – SKW udzieliła dostępu do informacji niejawnych ówczesnemu wiceministrowi obrony narodowej Jackowi Kotasowi. Ludzie Macierewicza zapewniali, że nie pracował on wcześniej w spółce kojarzonej z warszawską reprywatyzacją – czytamy w artykule. W tekście cytowane są wypowiedzi posłów Platformy Obywatelskiej – Cezarego Tomaczyka, Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Tomasza Siemoniaka (byłego szefa MON).

.”@Platforma_org ma haka na @Macierewicz_A” @CTomczyk: Piotr Bączek kłamał ws. dostępu do inf. niejawnych dla Kotasa https://t.co/7YkQTG32Wz pic.twitter.com/jZCOZ5vjpn

— Barbara Burdzy (@BarbaraBurdzy) 27 października 2017

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, wczoraj Barbara Burdzy została zwolniona z redakcji TVP.info. Szef wydawców Michał Rybicki przekazał jej dokument podpisany przez Kubę Sufina, szefa online. Dziennikarka wysłała do niego e-maila z prośbą o pisemne uzasadnienie decyzji o zwolnieniu.

– Wydawca poinformował mnie, że decyzja o rozwiązaniu umowy zapadła w związku z publikacją materiału w Wirtualnej Polsce. Nie rozumiem tych zarzutów. Inni dziennikarze portalu tvp.info również publikują w mediach konkurencyjnych, wprawdzie jest to „Gazeta Polska”, ale kapitał nie jest wspólny z TVP – tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Barbara Burdzy.

– Portal tvp.info podziękował Barbarze Burdzy za współpracę. Powodem było zbieranie w trakcie pracy dla portalu tvp.info materiałów dla konkurencji i opublikowanie u konkurencji tekstu bez zgody kierownictwa redakcji. Jej postawa oceniona została jako nielojalność wobec całego zespołu, koleżanek i kolegów z redakcji – wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu, zapytany o powody rozstania.

Według relacji Burdzy, artykuł miał pierwotnie powstać dla TVP.info, bo to wydawca portalu informacyjnego zlecił dziennikarce śledzenie pierwszego posiedzenia zespołu śledczego Platformy Obywatelskiej. Artykuł powstał, ale nie trafił do TVP.info.

– Samuel Pereira zablokował ten artykuł. Jest to kolejny mój materiał, który zablokował redaktor naczelny TVP.info, wcześniej pisałam m.in. o Pawle Kukizie i Janie Śpiewaku. W związku z tym uznałam, że opublikuję artykuł gdzie indziej. Pracuję w oparciu o umowę o dzieło, a w mojej umowie nie ma zapisu o wyłączności – opisuje nam Barbara Burdzy.

Barbara Burdzy była związana z TVP.info od 1 września, wcześniej pracowała w „Polska The Times”, Agencji Informacyjnej Polska Press i Radiu Wnet. Jednocześnie dziennikarka nadmienia, że nie prowadzi z Wirtualną Polską żadnych rozmów na temat pracy.