Ostatnio dodane

Tomasz Piątek wśród nominowanych do Nagrody Wolności Prasy

Tomasz Piątek

Tomasz Piątek, autor książki „Macierewicz i jego tajemnice” został nominowany do Nagrody Wolności Prasy, przyznawanej przez organizację Reporterzy bez Granic.

Tomasz Piątek znalazł się wśród 18 nominowanych do dorocznej Nagrody Wolności Prasy, którą od 26 lat przyznaje organizacja broniąca prawa do informacji i wolności mediów Reporterzy bez Granic. Nagroda Wolności Prasy ma zostać wręczona 7 listopada br.

Po wydaniu książki „Macierewicz i jego tajemnice” o powiązaniach ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami specjalnymi, MON złożyło na dziennikarza doniesienie do departamentu wojskowego Prokuratury Krajowej z artykułu mówiącego o tym, że „kto stosuje przemoc lub groźbę wobec funkcjonariusza publicznego w celu podjęcia lub zaniechania czynności służbowych”, może zostać skazany na trzy lata więzienia. Piątek ma być też ścigany za „publiczne znieważanie lub poniżanie konstytucyjnego organu RP” (za to grozi do dwóch lat więzienia). Na stronie organizacji Reporterzy bez granic przypomniano też, że Tomasz Piątek stał się celem ataków ze strony prorządowych mediów w Polsce.

Tomasza Piątka w obronę brały już m.in.: International Press Institute, Reporterzy bez Granic, Freedom House, European Magazine Media Association, European Newspaper Publishers’ Association, European Federation of Journalists, European Centre for Press and Media Freedom, Global Editors Network, Index on Censorship oraz South East Europe Media Organisation.