Nie żyje dziennikarz śledczy Juergen Roth

Pisał o katastrofie smoleńskiej

Juergen Roth

Nie żyje niemiecki dziennikarz śledczy Juergen Roth. O śmierci 71-letniego autora poinformowało 29 września br. wydawnictwo Heyne. Publicysta napisał dwie książki o katastrofie smoleńskiej.

Roth urodził się w 1945 roku we Frankfurcie nad Menem. Szkolił się na spedytora. Od początku lat 70. zajmował się tematem przestępczości gospodarczej w Niemczech, badał przypadki korupcji, handel bronią i struktury mafijne.

Wydawnictwa Heyne (Random House) i Econ (Ullstein), w których publikował, określiły go mianem „jednego z najbardziej znanych dziennikarzy śledczych”. W 2006 roku opublikował książkę „Deutschland-Clan”, w której opisał związki między politykami, menedżerami i wymiarem sprawiedliwości.

Roth badał też rosyjskie struktury mafijne w Europie oraz przypadki korupcji w sporcie. W wydanej w 2016 roku książce „Brudna demokracja” analizował przyczyny kryzysu demokracji, upatrując ich w chciwości i cynizmie polityków.

Agencja dpa przypomina, że za reportaż telewizyjny w 1999 roku autor musiał zapłacić odszkodowanie. W tym samym roku wydawnictwo zmuszone było wycofać z księgarń książkę Rotha „Szara eminencja”.

Roth jest autorem dwóch książek o katastrofie w Smoleńsku: „Tajne akta S.” i „Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat”.