Wyroki w lokalu PAP, czyli infamia według Świrskiego

Maciej Świrski - wiceszef Rady Nadzorczej PAP

Maciej Świrski z zarządu Polskiej Fundacji Narodowej odpowiedzialnej za polityczną kampanię „Sprawiedliwe sądy” jest inicjatorem powstania Społecznego Trybunału Narodowego. Trybunał ten wydaje społecznie wyroki infamii na byłych działaczy komunistycznych. A wyroki ogłasza się w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej – gdzie Świrski jest wiceprzewodniczącym rady nadzorczej. Wraz z nim udziela się w Trybunale dyrektor publicystyki Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Tadeusz M. Płużański.

O szczegółach kampanii PFN promującej PiS-owską reformę wymiaru sprawiedliwości na konferencji 8 września – zorganizowanej w sali konferencyjnej PAP – informował dziennikarzy m.in. Maciej Świrski. Wtedy występował jako członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej.

Prezes PAP Artur Dmochowski pytany przez „Presserwis”, czy Świrski – jednocześnie członek rady nadzorczej PAP – powinien angażować się w działalność Fundacji promującej rząd, odmówił odpowiedzi.

Tymczasem Maciej Świrski – jako były prezes Reduty Dobrego Imienia – stoi też za inicjatywą powołania Społecznego Trybunału Narodowego. Do tej pory Trybunał zebrał się dwa razy: 9 lutego br. i 30 maja br. Oba spotkania odbyły się także w sali konferencyjnej PAP. Podczas pierwszego posiedzenia Trybunał ogłosił infamię, czyli utratę czci i dobrego imienia, Bolesława Bieruta i Stefania Michnika; w maju orzekł infamię wobec Władysława Gomułki i Zbigniewa Domino.

– PAP wynajmowała salę na wskazane konferencje na zasadach komercyjnych, odpłatnie. Koszty wynajęcia sali były zgodne z cennikiem – informuje Artur Dmochowski.

Jako pierwsza o sprawie napisała „Gazeta Wyborcza” 12 września br., twierdząc, że Świrski wydaje wyroki w Trybunale. Jednak jego nazwisko nie figuruje pod żadnym z nich.

Według naszych informacji w Trybunale udziela się też inny pracownik mediów narodowych: Tadeusz M. Płużański. Płużański od lipca br. pełni funkcję dyrektora publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP. To właśnie Płużański 30 maja br. podczas obrad w sali konferencyjnej PAP wnioskował o infamię dla działacza komunistycznego Zbigniewa Domino. – Oddzielam te dwa stanowiska. Działalność w Trybunale ma charakter społeczny – powiedział Płużański „Presserwisowi”. Jest on prezesem Fundacji „Łączka”, która była również inicjatorem powołania Trybunału.
Z Maciejem Świrskim nie udało się nam skontaktować.