Nie żyje Tadeusz Kijonka

Tadeusz Kijonka

Zmarł Tadeusz Kijonka, dziennikarz, redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”, wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej w Bytomiu, członek Związku Literatów Polskich, poeta, poseł w latach 1985-1989 i 1989-1991, społecznik. Współpracował także z Telewizją Katowice. Miał 80 lat.

Był człowiekiem instytucją. Angażował się w bardzo różne sfery życia społecznego w regionie. W 1995 roku zaczął się ukazywać miesięcznik Śląsk. Tadeusz Kijonka był jego wieloletnim redaktorem naczelnym. Dziesięć lat temu podczas 70. urodzin opowiadał dziennikarzom, że w pierwszym numerze pisma artykuł wstępny jego autorstwa nosił tytuł „Po pierwsze Śląsk”.

– Tak jest i będzie zawsze, bo nie czuję się żadnymi okolicznościami zwolniony ze służby społecznej – podkreślał.

Na tym samym spotkaniu pytany przez media, kim byłby bez Śląska, odpowiedział, że człowiekiem innej tożsamości, z inną biografią.

– Pewnie nie miałbym żony Ślązaczki, więc nie powiodłoby mi się tak w życiu rodzinnym. Nie miałbym tak wyrazistego postrzegania spraw społecznych, bo one nie mogą funkcjonować w abstrakcji, muszą być wpisane w konkret – zaznaczył.

Pisał wiersze. Jest autorem kilku tomików poezji: 44 sonety brynowskie, Czas zamarły, Witraże.

W roku 2016 Tadeusz Kijonka otrzymał tytuł Honorowego Ślązaka. Przyznano mu go podczas 26. edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Został też wyróżniony Śląskim Szmaragdem (2012), Nagrodą im. Wojciecha Korfantego przyznaną przez Związek Górnośląski (2002) oraz Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2006).