Kryształowe Pióra dla dziennikarzy

11 edycja ogólnopolskiego Konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta.

W tym roku pierwszą nagrodę oraz statuetkę Kryształowego Pióra otrzymało 8 dziennikarzy w czterech kategoriach, jury przyznało też 17 wyróżnień oraz jedną Nagrodę Specjalną. Uroczystsze ogłoszenie laureatów oraz wręczenie nagród odbyło się w warszawskim Hotelu Bristol.

Konkurs Kryształowe Pióra, to konkurs dla dziennikarzy podejmujących tak wymagającą merytorycznie tematykę jaką jest zdrowie. Nagrody przyznawane są w kilku kategoriach.

Kategoria „Choroby serca – rosnące zagrożenie”

Laureatami I nagrody w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zostały: Joanna Cieśla z Polityki za artykuł pt.: Serce dam oraz Dorota Romanowska z Newsweeka za artykuł pt.: Złamane serce szybko się zrasta.

Wyróżnienie otrzymali:

* Izabela Filc-Redlińska z Twojego Stylu za artykuł pt.:
Sercowe rewolucje, Katarzyna Koper z PANI za artykuł pt.: Do kardiologa marsz!, Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z serwisu Zdrowie Polskiej Agencji Prasowej za artykuł pt.: Dieta na obniżenie cholesterolu oraz Katarzyna Pinkosz z tygodnika Do Rzeczy za artykuł pt.: Zatrzymać udar.

– Wydawać by się mogło, że o chorobach serca Polacy wiedzą już wystarczająco dużo, że powstało już tyle artykułów, filmów i audycji, że trudno stworzyć coś interesującego. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Rozwój wiedzy w zakresie prewencji chorób sercowo-naczyniowych, nowe technologie i nowe leki sprawiają, że nowych tematów nie brakuje. Oceniając już kolejny raz zgłoszone do konkursu prace, jestem pełen uznania dla dziennikarzy, którzy potrafią przekazać informacje na temat zdrowia w atrakcyjny dla czytelników sposób. Równocześnie, spotykając się z pacjentami widzę, że choć jest zdecydowanie lepiej niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż jest wiele do zrobienia w zakresie edukacji zdrowotnej Polaków – podkreślał prof. Tomasz Grodzicki – kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kategoria „Depresja – przełamać tabu”

I miejsce zdobyli Artur Wolski z Programu 1 Polskiego Radia za audycję pt.: Depresja to nie tylko obniżony nastrój, oraz Ewelina Lis i Renata Kim z Newsweeka za wspólny artykuł pt.: Porcelanowe aniołki.

Wyróżnienie otrzymali: Agnieszka Fedorczyk z tygodnika Wprost za artykuł pt.: Stres po męsku, Małgorzata Kolińska-Dąbrowska oraz Ewa Podolska z TOK FM za wspólną audycję pt.: Depresja poporodowa oraz Mirosław Prandota z magazynu KiF Sport za artykuł pt.: Depresja pod specjalnym nadzorem.

– Depresja niejedno ma imię, może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. My lekarze mamy tego świadomość, jednak dla Polaków jest to wciąż temat często trudny, krępujący, tabu. Tym bardziej tak ważne jest, by o depresji mówić otwarcie, aby podchodzić do niej jak do innych chorób, przy których korzystamy z pomocy lekarzy specjalistów. To bardzo ważne, a kluczową tu rolę odgrywa środowisko dziennikarzy, którzy dzięki swojej pracy spełniają niezwykle ważną rolę edukacyjną, trafiają nie tylko do czytelników w wielkich miastach, ale przede wszystkim do ludzi z mniejszych miejscowości, gdzie świadomość zdrowotna nie zawsze jest wysoka a opieka psychiatryczna powszechnie dostępna – podkreślał prof. nadzw. dr hab. med. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

 Kategoria „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie”

I miejsce zdobył Wojciech Moskal z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Rak skóry to nie tylko czerniak.

Wyróżnienie otrzymali: Magdalena Hykawy z telewizji Polsat za materiał pt.: Siatkówczak – Amelka, Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Gdy bliska Ci osoba choruje na raka, Ewa Kwaśny z RMF FM za audycję pt.: Twoje zdrowie w faktach RMF FM – rak jelita grubego, Małgorzata Nawrocka-Wudarczyk i Jagna Kaczanowska z Twojego Stylu za wspólny artykuł pt.: Rak, szkoła przetrwania. Chce mi się żyć.

Kategoria „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby”

I nagrodę otrzymała Margit Kossobudzka z Gazety Wyborczej za artykuł pt.: Co jest najgorsze w cukrzycy oraz Ewa Podolska z radia TOK FM za audycję Stopa cukrzycowa rozpisana na lekarza, pielęgniarkę i kilku pacjentów.

Jury wyróżniło także: Ewę Kwaśny z RMF FM za audycję pt.: Twoje zdrowie w faktach RMF FM – Cukrzyca. Halinę Sterczyńską z portalu wszyscyzdrowi.pl za cykl artykułów Sekret cukrzycy, Katarzynę Pinkosz z portalu swiatlekarza.pl za artykuł Od chorób zębów do cukrzycy, Beatę Prasałek z Poradnika Domowego za artykuł pt.: Potyczki z cukrzycą.

W tym roku organizatorzy konkursu wraz z Dziennikarskim Klubem Promocji Zdrowia postanowili wręczyć również Nagrodę Specjalną dla redaktor Katarzyny Pinkosz za książkę „Wybudzenia. Powrót do życia – polskie historie”, przedstawiającą doświadczenia osób, które wyszły ze śpiączki i tych, którzy nadal o to walczą, rozmowy z ludźmi, o których życiu zadecydowały sekundy: wypadek, udar czy zakrztuszenie.

Ogólnopolski konkurs dla dziennikarzy Kryształowe Pióra jest organizowany już od 11 lat, każdego roku podkreślając znaczenie współpracy środowiska medycznego i dziennikarskiego w zdrowotnej edukacji Polaków.

– Zrozumienie roli jaką odgrywa profilaktyka i regularnie wykonywane badania diagnostyczne jest niezwykle istotne dla poprawy stanu zdrowia społeczeństwa – podkreślała Katarzyna Urbańska z Servier Polska, współorganizator konkursu.