Skargi do KRRiT na tweet o Gronkiewicz-Waltz w TVP Info i słowa o uchodźcach w TVN24

Anna Pamuła

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała po jednej skardze na wulgarny wpis twitterowy o Hannie Gronkiewicz-Waltz pokazany w programie „Woronicza 17” w TVP Info oraz wypowiedź Anny Pałuszki w „Drugim śniadaniu mistrzów” w TVN24 o przyjmowaniu uchodźców do Polski.

W wydaniu „Woronicza 17” z 14 maja br. wśród wpisów twitterowych dotyczących dyskusji w studiu wyświetlono taki tweet o prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz: „HGW dochodziła? chyba na swojej działce ze swoim mężem”. Pojawił się on na profilu, który niedługo potem usunięto. Wielu polityków i dziennikarzy oburzyło pokazanie na wizji takiego wpisu. Kierownictwo TVP Info zamieściło osobę w redakcji odpowiedzialną za wybieranie tweedów do emisji.

Skargę w tej sprawie złożył do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji poseł PO Grzegorz Furgo. Stwierdził, że pokazanie takiego wpisu świadczy o przesuwaniu granic dobrego smaku oraz braku profesjonalizmu i etyki w Telewizji Polskiej.

Z kolei w minioną sobotę reporterka „Gazety Wyborczej” Anna Pamuła, goszcząc w programie „Drugie śniadanie mistrzów” w TVN24, powiedziała, że należy do Polski przyjąć 7 tys. uchodźców, ponieważ nawet jeśli któryś z nich będzie terrorystą, to w zamachu zginie kilkanaście osób, a uda się ocalić 7 tys. uchodźców. Pamuła za takie stwierdzenie została mocno skrytykowana w internecie.

KRRiT otrzymała skargę od osoby prywatnej dotyczącą wypowiedzi dziennikarki. Nie przekazano nam, jakie konkretnie zastrzeżenia miał skarżący.

W obu przypadkach Krajowa Rada poprosiła nadawców o nagrania z programami oraz odpowiedzi na zarzuty postawione w skargach. Po analizie tych materiałów podejmie decyzje o ewentualnych dalszych działaniach.

W lutym KRRiT, po rozpatrzeniu skargi przysłanej przez posłankę PiS prof. Krystynę Pawłowicz, stwierdziła, że w wydaniach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. Wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów. W ub.r. do KRRiT zgłoszono 12,1 tys. identycznych petycji o odebranie koncesji na nadawanie stacji TVN i TVN24.