Ostatnio dodane

„Fakt”: Jacek Kurski może wylecieć z TVP

Rzeczniczka PiS: tekst jest atakiem niepolskich mediów

We wtorek „Fakt” w okładkowym tekście napisał, że Jacek Kurski może w najbliższych tygodniach stracić funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Publikację skrytykowała rzeczniczka prasowa PiS Beata Mazurek. – Atak niepolskich mediów na J.Kurskiego udowadnia, że TVP w końcu mówi głosem Polaków – stwierdziła.

Na pierwszej stronie wtorkowego wydania „Faktu” (Ringier Axel Springer Polska) znalazło się zdjęcie prezesa Telewizji Polskiej z napisem „Kurski wyleci z TVP?” oraz początek tekstu Agnieszki Burzyńskiej. Dziennikarka, powołując się na anonimowe źródła w Prawie i Sprawiedliwości, napisała, że pozycja Jacka Kurskiego jako szefa TVP jest mocno zagrożona, może on stracić to stanowisko w najbliższych tygodniach.

Powody? Zła sytuacja finansowa firmy i spadająca oglądalność jej niektórych kanałów i programów. W tekście wspominano też o nagrodach (w wysokości o kilku tys. zł do 40 tys. zł) przyznanych przez Kurskiego 19 dziennikarzom (m.in. „Wiadomości”). Sprawę we wtorek ujawniła w „Gazecie Wyborczej” Dominika Wielowieyska, a TVP zagroziła jej działaniami prawnymi. – Wszystko w rękach prezesa PiS, który doskonale zna sytuację w TVP. „Koledzy” Kurskiego informują go na bieżąco – stwierdził informator cytowany przez „Fakt”.

Jacek Kurski zarządza TVP od początku ub.r.

Przypomnijmy, że w kwietniu br. kontrolę w Telewizji Polskiej zaczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne, o czym pierwszy poinformował portal Wirtualnemedia.pl. Jacek Kurski zapewnił, że CBA sprawdza dokumenty z okresu, kiedy w spółce były poprzednie zarządy. – To ja zaprosiłem Biuro do przeprowadzenia kontroli w spółce. Odsłaniamy sprawy dotyczące przeszłości, wyjaśniamy zjawiska patologiczne – stwierdził obecny prezes TVP.

Według sprawozdania przesłanego do jej rady nadzorczej Telewizja Polska w ub.r. zanotowała 180 mln zł straty, jednocześnie zwiększyła się liczba pracowników firmy. W raporcie dla KRRiT spółka podała, że miała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku).

W styczniu br. Jacek Kurski zaapelował o zwiększenie finansowania publicznego dla TVP. – Stoimy w blokach startowych, ale brak pieniędzy, tych którymi powinniśmy dysponować, oznacza zwijanie firmy – stwierdził.

Jacek Kurski jest prezesem TVP od stycznia ub.r. (w zarządzie jest Maciej Stanecki). Został mianowany przez ministra Skarbu Państwa, natomiast w sierpniu został na krótko odwołany przez Radę Mediów Narodowych (troje z pięciorga jej członków to posłowie PiS). Ostatecznie decyzję zawieszono do października, a w międzyczasie przeprowadzono konkurs na tę funkcję, w którym wygrał Kurski. Powołano go wtedy na czteroletnią kadencję.

Beata Mazurek: atak niepolskich mediów na Jacka Kurskiego

Artykuł z wtorkowego „Faktu” przed południem skomentowała na Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości. – Atak niepolskich mediów na J.Kurskiego udowadnia, że TVP w końcu mówi głosem Polaków. Jacek Kurski ma mocną pozycję jako prezes TVP – napisała.

Z takiej deklaracji rzeczniczki PiS żartowali niektórzy ludzie mediów aktywni na Twitterze. – Takie media można kupić w każdym sklepie z mediami – stwierdził Grzegorz Kwolek. – Polska argumentacja – skomentował Adam Ozga‏. – A Agnieszka Burzyńska już to skomentowała? – żartowała Dominika Wielowieyska. – A co ja mam komentować? Atak niepolskich itd…. – odpowiedziała Burzyńska.

– To jest dość dobry lot, że rzeczniczka partii rządzącej oznajmia: prezes publicznej TV ma mocną pozycję – zwrócił uwagę Michał Majewski.