Ostatnio dodane

Szefowa Biełsatu apeluje o pomoc dla dziennikarzy stacji

Szefowa telewizji Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy zainicjowała publiczną zbiórkę pieniężną na pokrycie kar, na które białoruskie sądy skazały niemal wszystkich reporterów stacji relacjonujących ostatnie protesty na Białorusi.

Od połowy marca dziennikarze Biełsatu usłyszeli 15 wyroków skazujących na grzywny, których suma wyniosła ponad 21 tys zł. W 13 przypadkach dziennikarze zostali skazani za pracę bez akredytacji, w dwóch za rzekome ”przeklinanie w miejscu publicznym”.

Agnieszka Romaszewska-Guzy na swoim profilu na Facebooku zaapelowała o ”pomoc dla represjonowanych dziennikarzy TV Biełsat, którzy nękani są zatrzymaniami i sądami, a zwłaszcza ostatnio byli obciążani grzywnami”. Podała adres subkonta udostępnionego przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (PKO BP SA 17 1020 1097 0000 7802 0262 0524).

”Wszystkie pieniądze, które nazbieramy powyżej koniecznej sumy grzywien, odłożymy na żelazny fundusz, który będzie czekał, na koleją podobną sytuację, która niestety znów łatwo może się zdarzyć” – zaznaczyła Romaszewska-Guzy. I dodała: ”W momencie założenia fundacji Biełsatu pomagającej dziennikarzom pieniądze zostaną przekazane tej Fundacji”.