Nagroda Tok FM im. Anny Laszuk dla Czarnego Protestu

Nagrodę Radia Tok FM im. Anny Laszuk za rok 2016 otrzymał Czarny Protest, ogólnopolski strajk kobiet.

„Rzesze kobiet z małych i dużych miast postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Pokazały, że można przeciwstawić się niesprawiedliwości i przemocy państwa; przypomniały, co znaczy słowo solidarność” – napisano w uzasadnieniu nominacji Czarnego Protestu, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Nagrodę w imieniu uczestniczek Czarnego Protestu odebrały nauczycielki z Zabrza, którym rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie śląskim zarzucił, że w godzinach pracy na terenie szkoły manifestowały swoje poglądy „dotyczące zmian przepisów aborcyjnych”. Nauczycielki zapowiedziały, że statuetkę nagrody wystawią na licytację, a uzyskane środki przekażą na telefon zaufania Niebieskiej Linii.

W gronie finalistów tegorocznej nagrody znaleźli się też: Polski Alarm Smogowy – za walkę z zanieczyszczeniem powietrza, Paweł Machcewicz i Muzeum II Wojny Światowej – za walkę o niezależność historyków i muzeum od polityków, za godną walkę pod presją, Jan Śpiewak i stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – za zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem reprywatyzacji w Warszawie.

Finalistów nagrody wybrała redakcja Tok FM spośród propozycji zgłaszanych przez słuchaczy i gości stacji. Zwycięzcę wskazała zaś kapituła w składzie: dr Adam Bodnar – rzecznik praw obywatelskich (ubiegłoroczny laureat), Kamila Ceran – redaktor naczelna Radia Tok FM, Robert Konieczny – architekt, szef biura KWK Promes, Piotr Kraśko – dziennikarz TVN 24 BiS oraz Radia Tok FM, prof. Elżbieta Mączyńska – ekonomistka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz – ekspertka w dziedzinie psychologii politycznej, retoryki i języka polityki z Uniwersytetu Warszawskiego, Maria Sadowska – scenarzystka, reżyserka filmowa, wokalistka i kompozytorka, prof. Tomasz Szlendak – socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Piotr Śliwiński – historyk i krytyk literatury z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dorota Warakomska – prezeska stowarzyszenia Kongres Kobiet, dziennikarka Radia Tok FM, Dominika Wielowieyska – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i Radia Tok FM, dr Mariusz Wilczyński – autor filmów animowanych, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Jan Wróbel – nauczyciel, historyk, publicysta, dziennikarz Radia Tok FM, Piotr Zorć – zastępca redaktor naczelnej Radia Tok FM do spraw programowych, Jacek Żakowski – dziennikarz tygodnika „Polityka” i Radia Tok FM.

Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk jest przyznawana osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość.

Gala odbyła się 4 kwietnia w Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Statuetkę zaprojektował Boris Kudlicka. Nagroda Radia Tok FM im. Anny Laszuk przyznawana jest od 2011 roku.