Ostatnio dodane

Agora przygotowuje serwis „prześwietlający polityków”

Pracuje nad nim Vadim Makarenko

Vadim Makarenko

Jesienią wystartuje nowy serwis Agory, opisujący w lekki i przystępny sposób kulisy polityki – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W tej chwili przygotowuje go kilkunastu dziennikarzy „Gazety Wyborczej”, spółka poprzez zewnętrzne ogłoszenia szuka jeszcze dwóch, nazywając ich „pop-politycznymi”.

Serwis ma przybliżać czytelnikom wielka politykę i sprawy lokalne poprzez przystępne teksty, komentarze i grafiki.

– Projekt powstaje z pieniędzy Google’a, niestety: nie możemy podać, za jaką kwotę. Gdy już będzie gotowy, zacznie funkcjonować jako podserwis portalu Wyborcza.pl – informuje Wirtualnemedia.pl Nina Graboś, dyrektor do spraw komunikacyjnych Agory.

Serwis nie posiada jeszcze nazwy – na razie funkcjonuje pod roboczą nazwą „Prześwietlając polityków”. Nad projektem pracuje kilkunastu dziennikarzy z „Gazety Wyborczej” i Laboratorium EE, pod przewodnictwem Vadima Makarenko. Redaktorem naczelnym serwisu jest Dominik Uhlig z serwisu BIQData.pl.

Agora ogłosiła niedawno, że poszukuje dwóch dziennikarzy, którzy potrafią opowiadać o polityce w lekki i zabawny sposób, a w dodatku nie obce są im wizualne techniki przybliżania poważnych treści. Dziennikarzy takich ogłoszeniodawca nazwał „pop-politycznymi”, co wywołało lekkie poruszenie. Michał Majewski (ex-dziennikarz, ale mocno powiązany z branżą) powątpiewał na Twitterze, czy wydawca „nie idzie w prawosławną dewocję”.

Nina Graboś mówi nam, że w chwili, gdy zapadała decyzja o zamieszczeniu ogłoszenia, nazwa ta wydała się najtrafniejsza. – Szukamy przecież dziennikarza z lekkim piórem, z dowcipem, który w niebanalny i popularny sposób opisze sprawy polityczne – wyjaśnia Graboś.

Prace nad serwisem prowadzone są w systemie agile – elastyczny. Liczba osób zmienia się w zależności od natężenia pracy i czasu, jaki pozostał do ukończenia projektu.

Projekt powstaje w ramach inicjatywy Google – Digital News Initiative (DNI).