Przekrój startuje z serwisem internetowym

20 marca br. uruchomiono nową stronę internetowa kwartalnika „Przekrój”, która ma być serwisem społeczno-kulturalnym z dużą porcją rozrywki, a także z działami nauki, zdrowego życia, architektury, mody i kultury fizycznej. Szata graficzna, inspirowana archiwalnymi wydaniami, ma być zarazem nowoczesna.

Strona stanowi uzupełnienie kwartalnika »Przekrój«, pojawią się na niej treści, które nawiązują do tematów poruszanych w piśmie oraz fragmenty bieżącego numeru. Docelowo dostęp do zawartości strony będzie płatny” – mówi Tomek Niewiadomski, redaktor naczelny „Przekroju”.

Teksty publikowane będą cyklicznie, zgodnie z miesięcznym harmonogramem. Wśród autorów znaleźli się: Łukasz Kaniewski (nauka), Katarzyna Sroczyńska (zdrowe życie), Tomasz Stawiszyński (społeczeństwo), Wojtek Antonów (kultura fizyczna), Zygmunt Borawski (architektura i design) oraz Ewa Pawlik, która zaprezentuje dwa cykle: „To i owo”, czyli wybór wiedzy bezużytecznej, i „Jak żyć?” – wywiady ze zwykłymi ludźmi. Wybór treści zagranicznych zapewni Zuzanna Lewandowska. Felietonistami są Jakub Antek Krupa, Julia Fiedorczuk i Tomasz Stawiszyński. W serwisie pojawia się krótkie formy literackie – opowiadania Tomasza Wiśniewskiego, wiersze Grzegorza Uzdańskiego i makabreski Michała Rusinka. Nie zabraknie też ilustracji Karyny Piwowarskiej, Mieczysława Wasilewskiego i Joanny Grochockiej. Na stronie znalazło się 3326 rysunków Marka Raczkowskiego, głównego rysownika „Przekroju”. Treści rozrywkowe dostarczać będą także: Maciej Kaczyński, Grzegorz Uzdański, Maciej Sosnowski.

Przekroj.pl ma śledzić co dzieje się w literaturze, filmie, teatrze i sztuce – w Polsce i za granicą. Na stronie jest miejsce na krótkie oraz dłuższe, pogłębione recenzje: Pauliny Wilk (literatura piękna), Macieja Stroińskiego (teatr), Joanny Kinowskiej (fotografia), Kai Szafrańskiej i Jakuba Popieleckiego (kino i film), Stacha Szabłowskiego (sztuki wizualne), Agaty Nowotny (design), Macieja Czerwińskiego (gry komputerowe), Julka Chmielewskiego (komiks), Łukasza Greszty (street art), Bartosza Kamińskiego (muzyka poważna), Jana Błaszczaka (muzyka współczesna) i Joanny Brych (taniec). Dział recenzji redaguje Hanna Zielińska.

Przekroj.pl nie jest stroną informacyjną, nie komentujemy wydarzeń dnia. Publikujemy treści, które są starannie przemyślane i długo zachowają aktualność” – podkreśla Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska, sekretarz redakcji Przekroj.pl.

W tym roku na naszej stronie uruchomimy cyfrowe archiwum »Przekroju« z lat 1945–2000. To wyjątkowy projekt, w którym zastosowaliśmy innowacyjne rozwiązania z zakresu prezentacji archiwalnych treści. Udostępnimy ulubione przez czytelników stałe rubryki »Przekroju«, ale też teksty i ilustracje, które nie były częścią żadnej serii. Można będzie wertować archiwum wzdłuż i wszerz wedle wybranego klucza – autorów, tematów czy tagów. Skarbiec ten udostępnimy, gdy tylko zakończymy formalności dotyczące praw autorskich, mam nadzieję, że jeszcze na wiosnę” – mówi Marta Wardin, dyrektor wydawnicza kwartalnika „Przekrój”.

Autorkami koncepcji strony są Marta Wardin i Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska. Za szatę graficzną z ramienia „Przekroju” odpowiada Joanna Domańska. W pracę nad stroną włączyli się też Tomasz Wichrowski i Bartosz Kołdej. Z ramienia agencji za koncepcję wizualną, projekt graficzny oraz technologię odpowiada studio kreatywne Huncwot. Humorystyczne animacje, we współpracy z Huncwotem, stworzyła Magda Pilecka.

Ożywiliśmy statyczny layout humorystycznymi animacjami charakterystycznymi dla »Przekroju«. Strona łączy w sobie spuściznę kultowego »Przekroju« z nowoczesnym magazynem internetowym. Projektując stronę, położyliśmy nacisk na wygodne przeglądanie różnorodnych treści, w tym archiwum Marka Raczkowskiego, mediów i krzyżówek” – mówi Arek Romański z agencji Huncwot.

Redaktorem naczelnym serwisu jest Tomek Niewiadomski, redaktor prowadzącą – Miłada Jędrysik, a sekretarzem redakcji – Katarzyna Tyszkiewicz-Borawska