Ostatnio dodane

Dziś możemy poznać kandydatów na prezesa Polskiego Radia

Do wtorku 7 marca członkowie Rady Mediów Narodowych mogą zgłaszać swoich kandydatów na prezesa Polskiego Radia. Do poniedziałku (6.03) zgłosił się tylko Juliusz Braun.

Na posiedzeniu 9 marca Rada Mediów Narodowych ma zdecydować o wyborze nowego prezesa Polskiego Radia. Po tym, jak po wygranym konkursie 17 lutego Barbara Stanisławczyk złożyła rezygnację z zajmowanego stanowiska – nowego konkursu nie będzie. „Rada nie musi przeprowadzać konkursu, ustawa tego nie nakazuje. Konkurs to była tylko moja fanaberia” – mówił „Gazecie Wyborczej” Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

Zgodnie z regulaminem członkowie muszą zgłosić swoich kandydatów przynajmniej na dwa dni przed posiedzeniem Rady – czyli do 7 marca. Do wczoraj swojego kandydata zgłosił tylko Juliusz Braun – jest to Lech Parell, w latach 2011-2016 prezes Radia Gdańsk. Obecnie Parell jest prezesem Fundacji Gdańskie Centrum Multimedialne, która wydaje serwis Gdansk.pl. Większość w RMN ma jednak PiS – zasiada w niej trzech posłów tej partii: Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk – więc kandydatura Brauna ma małe szanse.

Tymczasem w najnowszym „Wprost” Eliza Olczyk i Joanna Miziołek w swojej autorskiej rubryce „Skaner” napisały, że większość członków Rady Mediów Narodowych ma już ustalonego kandydata na miejsce Stanisławczyk: „Jego nazwisko zostanie ogłoszone w czwartek i możliwe, że z marszu zacznie on rządzić firmą, nie czekając do 31 marca, kiedy to formalnie upływa wymówienie pani prezes”.

Z kolei według naszych informacji propozycję kierowania Polskim Radiem otrzymał Krzysztof Skowroński, obecnie prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – lecz miał jednak odmówić.