Maciej Pawlicki o „szpiegostwie” Petru: udało się nam pokazać, że kłamstwo ma niedobre konsekwencje

Maciej Pawlicki

Po wyemitowaniu przez TVP Info informacji o rzekomym zatrzymaniu Ryszarda Petru jako rosyjskiego szpiega, partia Nowoczesna składa skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz zapowiada wniosek o odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Maciej Pawlicki w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl bagatelizuje sprawę i mówi: – Chcieliśmy pokazać, że kłamstwo ma niedobre konsekwencje i to się udało.

W sobotę na antenie TVP Info wyemitowano program publicystyczny „Studio Polska”. Zaczął się od podania informacji o zatrzymaniu Ryszarda P., lidera Nowoczesnej. Prowadzący Maciej Pawlicki wprowadził tę informację słowami: – Ten program mieliśmy zacząć inaczej, ale poproszony zostałem o odczytanie pilnego komunikatu.

Po chwili Pawlicki odczytuje komunikat: „Dziś około 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P. przewodniczącego partii.Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa, jest domniemanie, że chodzi o Rosję. W tej chwili trwa posiedzenie Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P.” I zapowiada, że odniosą się do niego zaproszeni goście. Ale ostatecznie on sam wyjaśnia, że zatrzymania ni było, a tak właśnie wygląda fabrykowanie informacji, czemu ma być poświęcony program.

W niedzielę, posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska wyszła z programu „Woronicza 17”, w proteście przeciwko podaniu przez Pawlickiego informacji o zatrzymaniu lidera partii.

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl posłanka Hennig-Kloska mówi, że nie wierzy w przypadkowe bądź żartobliwe podanie informacji o Ryszardzie Petru jako szpiegu. – Proszę zwrócić uwagę na dwie sprawy. Wiadomość została co prawda podana jako fejkowa, ale była bardzo mocno oderwana od tego, co pokazywano później w programie. Druga rzecz: ta informacja bardzo szybko zaczęła żyć swoi m życiem w internecie, ludzie komentowali to, podawali sobie dalej. Jestem pewna, że gdybym nie zaprotestowała i nie wyszła ze studia, przez co mocno zwróciłam uwagę na istotę tej wiadomości, ona szybko zyskałaby zupełnie inny status, niż fejk. Wniosek: tutaj nie ma przypadku, to była robota na zlecenie PiS. Chodziło o działanie podprogowe, żeby coś zostało złego „na Petru” w świadomości widzów TVP. Działanie na zasadzie „rzuć błotem, a coś się przyklei”. Ta sama zasada zadziałała w przypadku słynnego „dziadka z Wehrmachtu” – zresztą wymyślonego przez tego samego Jacka Kurskiego, który teraz kieruje telewizją publiczną – podsumowuje posłanka Nowoczesnej.

Paulina Hennig-Kloska, że złoży skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jej partia będzie domagała się odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Sam Ryszard Petru – jak się dowiadujemy – zamierza wystąpić na drogę prawną przeciwko TVP. Zarzut: naruszenie dóbr osobistych i poniżenie w oczach opinii publicznej.

Sprawa sztucznie rozdmuchana

Tymczasem Maciej Pawlicki w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówi, że sprawa została sztucznie rozdmuchana przez posłankę Nowoczesnej. – Myśmy to zrobili, żeby pokazać, że kłamstwo trzeba szybko prostować, wtedy sprawa kończy się śmiechem i ulga. Inaczej jest, kiedy zostawiamy kłamstwo niesprostowane – ono zaczyna żyć swoim życiem i może być nie do wyprostowania. Mówiliśmy to w kontekście używania przez niektóre zachodnie media sformułowania „polskie obozy śmierci”. Informację o Ryszardzie Petru od razu sprostowałem, ale pani posłanka zachowuje się tak, jakby nie zauważyła tego sprostowania. Widocznie ta rzeczywistość, w której kłamstwo wciąż istnieje, bardziej jej odpowiada – konkluduje Maciej Pawlicki.

Zarzuty, że uprawiał propisowska propagandę, odpiera zdecydowanie. – Na głupstwa nie odpowiadam. Program był o kłamstwie w ogóle, a że wybrałem jako przykład Ryszarda Petru? To jest tak nowoczesna partia, lubująca się w happeningach, że wydało mi się to dobrym posunięciem – stwierdza.

Zabieg telewizji publicznej został skrytykowany w mediach społecznościowych przez niektórych posłów Nowoczesnej. – Tak się bawi TVPis za nasze pieniądze. To zwykle K…..wo – napisał na Twitterze Grzegorz Furgo. – To nie telewizja publiczna, to dom publiczny w najlepszym wydaniu z doświadczoną kadrą profesjonalistów w swym zawodzie. Za nasze pieniądze – stwierdził Michał Stasiński. – To standardy białoruskie. Co dalej? PiS zatrzyma Ryszarda Petru na 48 h, a potem oznajmi, że się pomyliło? – zapytała Paulina Hennig-Kloska. – Tak wygląda propaganda i manipulacja w wydaniu PiS. My musimy walczyć ze Złem – skomentował Ryszard Petru.

Po co się robi coś takiego

Stwierdzenie Macieja Pawlickiego w „Studiu Polska” krytycznie ocenili też niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. – Kupa śmiechu z ogłoszeniem przez Pawlickiego zatrzymania Petru za szpiegostwo. Głównie kupa. PS. Ciekawe, czy MP miałby odwagę na to z JK? – zastanawiał się Michał Majewski. – Czekam na żart TVP w stylu: Antoni Macierewicz szpiegiem Putina – stwierdziła Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej”. – Po co się robi takie coś? Ani to zabawne, ani sensowne. No naprawdę… – napisała blogerka Kataryna. – To co zrobił pan Pawlicki to nie jest hiena roku, a 10-lecia – ocenił Robert Zieliński z TVN24.pl. – Jak już wydaje się, że TVPIS nie może spaść niżej w standardach „dziennikarstwa”, to wtem: pokazuje kolejne dno – stwierdziła Sylwia Czubkowska z „Dziennika Gazety Prawnej”.

– A teraz wyobraźmy sobie, że w TVP przed wyborami pada coś takiego: lider opozycji Jarosław K. zatrzymany za szpiegostwo. Ogarniacie? – zapytała Beata Tadla z Nowa TV. – Nie wszyscy zrozumieli. Chodziło mi o to, że walec by po nas przejechał gdyby TVP zrobiła to przed dobrą zmianą – zaznaczyła w kolejnym wpisie.

„Studio Polska” jest emitowane w TVP Info w sobotnie wieczory od 30 kwietnia ub.r., prowadzącymi są Maciej Pawlicki i Katarzyna Matuszewska. Pierwsze odcinki programu oglądało średnio 365 tys. widzów.

W ub.r. Nowoczesna razem z Jackiem Fedorowiczem udostępniła dwa klipy parodiujące „Wiadomości”, zarzucając programowi wspieranie obozu rządzącego i nadmierne krytykowanie środowisk opozycyjnych. Posłowie partii złożyli też skargę do KRRiT na wypowiedz Ryszarda Petru pokazane w „Wiadomościach” 14 listopada ub.r., twierdząc, że zostały one zmanipulowane.