Skargi do KRRiT na Marcin Wolskiego we „W tyle wizji”. Zarzut: antysemityzm

Marcin Wolski

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafiły skargi warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych na program „W tyle wizji”, emitowany przez TVP Info, oraz jego szefa Marcina Wolskiego. Powodem są żarty, sugerujące, że to Żydzi stoją za ostatnimi antyrządowymi spiskami. – Takie dowcipy powielają szkodliwe stereotypy, ale i łamią prawo – mówi dla portalu Wirtualnemedia.pl Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Żydowskiej.

I właśnie ta sugestia, że w Sejmie protestujący dzielili się macą, spowodował złożenie skargi w KRRiT. Ale to nie wszystko – władze warszawskiej Gminy Żydowskiej wysłały także Marcinowi Wolskiemu opakowanie macy oraz instrukcję, czym jest antysemityzm i jak mu przeciwdziałać.

Anna Chipczyńska, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie dla Wirtualnemedia.pl mówi, że nie sposób ignorować takich występów, jak występ Marcina Wolskiego. – Słowa mają znaczenie: mogą ranić, obrażać i poniżać innych ludzi. Macę i ulotki wysłaliśmy, dlatego, że na antysemicką satyrę odpowiedzieliśmy w formie adekwatnej i ukazującej absurd tej sytuacji. Natomiast skarga do Krajowej Rady ma na celu zwrócenie uwagi, że takie żarty nie tylko są czymś niestosownym, powielającym krzywdzące stereotypy, ale i łamią prawo – podsumowuje.

Chipczyńska mówi także, że Gmina postawiła sobie za cel nazwanie sprawy po imieniu: antysemityzm to przestępstwo. – Takie wypowiedzi nie powinny mieć miejsca. Powinny uchodzić za wstydliwe i niedopuszczalne, szczególnie w mediach publicznych – podsumowuje przewodnicząca.

Podobną skargę do KRRiT złożył też Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Zgodnie z art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji „audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści”. Dlatego składamy oficjalną skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na program „W tyle wizji” TVP Info oraz Marcina Wolskiego jako jego szefa – napisali na Facebooku przedstawiciele Ośrodka.

O akcji wysyłania macy na swojej stronie facebookowej informowała też Gmina Wyznaniowa Żydowska. Komentarza Marcina Wolskiego nie udało nam się uzyskać.

To nie pierwsze skargi, złożona w ostatnim czasie na Marcina Wolskiego w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ostatnie dotyczyły „Szopki w muzeum” .