Onet: za „Puczem” stoją Adam Bielan i Jacek Kurski

Za powstaniem filmu dokumentalnego „Pucz” o okupowanej przez opozycję sali plenarnej w Sejmie stoją wicemarszałek Senatu Adam Bielan i prezes TVP Jacek Kurski – poinformował Onet.

„Adamowi, który przekonał prezesa (Jarosława Kaczyńskiego – przyp. red.) do przyjęcia narracji o puczu, w sukurs przyszedł Jacek z dokumentem w TVP. Oficjalnie jego autorką została Ewa Świecińska, lecz to Adam miał decydujący głos na kolaudacji *Puczu*” – powiedział Onetowi jeden z bliskich współpracowników Kaczyńskiego.

Film dokumentalny „Pucz” miał premierę w TVP 1 w niedzielę 15 stycznia. Przy pierwszej emisji nie podano źródła żadnego z wykorzystanych materiałów. W trakcie emisji w czwartek 19 stycznia, w czasie pokazywania materiałów zapożyczonych m.in. od TVN 24 czy Polsat News były wyświetlane napisy informujące o źródłach.

W środę 18 stycznia po konferencji prasowej prezes TVP Jacek Kurski pytany o ewentualne pozwy autorów materiałów wykorzystanych w „Puczu” powiedział dziennikarzom, że nie otrzymał żadnego pisma z pretensjami. „Jeśli byłyby jakieś uzasadnione roszczenia, będę musiał ukarać producenta zewnętrznego, bo rzeczą producenta jest dbałość o tego typu szczegóły” – stwierdził Kurski.

Jednak w napisach końcowych ani po emisji w TVP 1, ani w TVP Info żadnego producenta zewnętrznego nie wymieniono. Co więcej, biuro prasowe TVP, odpowiadając na pytania „Presserwisu”, stwierdziło, że „Pucz” to film Telewizji Polskiej.