Na „Wiadomości” skarżą się NGO-sy, Nowoczesna i RPO, a na „Fakty” i TVN24 – Ziobro, Pawłowicz i Binienda

Od października do połowy grudnia 2016 r. do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły 72 skargi na „Wiadomości” TVP. Z kolei na TVN i TVN 24 tylko 3 – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. KRRiT otrzymała także ponad 10 tys. petycji „o odebranie koncesji TVN i TVN 24”.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl najwięcej skarg złożono na „Wiadomości” po emisji programów, w których poruszany był temat organizacji pozarządowych (wydania z 24, 25, 26, 29, 30 i 31 października 2016 roku). Najważniejsze polskie ngosy, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych oraz Forum Darczyńców, skarżyły się na ukazanie działalności trzeciego sektora jako sieci niejasnych powiązań i dyskredytowania fundacji i stowarzyszeń w oczach opinii publicznej.

Sporo skarg do KRRiT wpłynęło również po emisji programu z 17 października, w którym mówiono o 70. urodzinach Adama Michnika. Skargi złożyło aż 21 osób prywatnych oraz redaktor Agnieszka Kublik i poseł Grzegorz Furgo. Wszyscy zwracali uwagę na sposób przedstawienia Adama Michnika wyłącznie w negatywnym świetle i pominięcie jego zasług dla Polski.

Na „Wiadomości” z 14 października skarżyły się dwie osoby prywatne, którym nie podobało się sugerowanie, że demonstrację pod domem Jarosława Kaczyńskiego przeciw zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych zorganizowała „Gazeta Wyborcza” i TVN. „Wiadomości” zostały także zaskarżone do KRRiT za nierzetelność w materiale podsumowującym działania poszczególnych partii rok po wyborach parlamentarnych. Materiał przedstawiony w wydaniu z 25 października miał sugerować, że Nowoczesna weszła do Sejmu dzięki temu, że Ryszard Petru rozdawał darmową kawę w kampanii wyborczej, na co skarżyły się dwie osoby prywatne.

Nowoczesnej z kolei nie podobało się zmanipulowanie wypowiedzi Ryszarda Petru w wydaniu z 14 listopada, a na materiał z 5 listopada skargę złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Dotyczyła ona materiału mówiącego o raporcie Komitetu Praw Człowieka ONZ i RPO.

21 grudnia 2016 r. kolejną skargę na „Wiadomości” złożyła Agnieszka Kublik. Tym razem krytykowała wydanie z 17 grudnia i sposób, w jaki główny program informacyjny pokazywał kryzys parlamentarny, do którego doszło w ostatni weekend.

W tym samym okresie do KRRiT wpłynęła 1 skarga na TVN i 2 skargi na TVN24. Z zażaleniem na program „Czarno na białym” w TVN 24, wydanie z 12 października, do KRRIT wystąpił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego skarga dotyczyła nieetycznego według ministra wykorzystania wypowiedzi gangstera w audycji, w której wypowiadał się wiceminister sprawiedliwości, który nie został o tym uprzedzony. Ziobro argumentował, że może to wywoływać poczucie zagrożenia w środowisku sędziów.

Na ten sam program, emitowany z kolei 11 października, wpłynęła skarga Marii Szonert Biniendy, która dotyczyła dezinformacji oraz dyskredytowania indywidualnych ekspertów zespołu parlamentarnego oraz Państwowej Podkomisji ds. Badania Katastrofy Smoleńskiej, w tym prof. Wiesława Biniendy.

Na kilka wydań „Faktów” TVN (z 30 września i 1, 2, 3, 12, 13, 19, 23, 24 października) skargę złożyła poseł Krystyna Pawłowicz, zarzucając stacji propagowanie „przemysłu pogardy” w stosunku do obozu rządzącego.

Oprócz tego, we wrześniu i październiku 2016 r., za pośrednictwem portalu citizengo.org,, do KRRiT wpłynęło ponad 10 tys. petycji „o odebranie koncesji TVN i TVN 24”. W treści petycji zamieszczone były odniesienia do materiałów prasowych opublikowanych w różnym czasie na portalach internetowych, których autorzy wskazywali na przypadki nierzetelnych informacji podawanych na antenie programów TVN i TVN 24, m.in. niewłaściwe przypisanie słów por. Arturowi Wosztylowi.