PiS oszukał dziennikarzy?

Władza utrudnia dostęp mediom do Sejmu

Dziennikarze mogą czuć się oszukani przez obecną władzę. Mimo uzgodnień media mają utrudniony dostęp do Sejmy, by na bieżąco relacjonować wydarzenia. Press Club Polska wystosowała list do marszałka, w którym wzywa do pilnej interwencji.

Jak już informowaliśmy, poniedziałek (19 grudnia 2016 roku) odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli mediów z marszałkiem Senatu, w sprawie zasad pracy dziennikarzy w parlamencie.

Podczas spotkania uzgodniono, że media zawieszają swój protest, a do czasu zakończenia uzgodnień będą obowiązywały dotychczasowe zasady pracy mediów w Sejmie i Senacie. Szybko okazało się jednak, że nie wszystko jest po staremu. Przed dziennikarzami zamknięto m.in. lożę prasową. Media wciąż mają problemy z uzyskaniem akredytacji.

Czy dziennikarze powrócą do protestu? Na razie Press Club Polska, organizacja, której celem jest wspieranie i doskonalenie zawodu dziennikarza oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji, wystosowała specjalny list do Marszałka Senatu:

Szanowny Panie Marszałku,
w związku ze spotkaniem w dniu 19 grudnia 2016 z przedstawicielami redakcji protestujących przeciwko narzucanym zmianom zasad pracy mediów w polskim parlamencie zwracam się do Pana Marszałka z wnioskiem o nie zrywanie przez Panów Marszałków poczynionych uzgodnień, w szczególności przywrócenie dostępu dziennikarzy do budynków Sejmu i Senatu.

Podczas spotkania jasno wyraziliśmy nasze oczekiwanie przywrócenia dotychczasowych zasad wejścia i pracy dziennikarzy w Sejmie i obowiązywanie tych zasad do czasu zakończenia rozmów na temat ewentualnych zmian. Pan Marszałek zobowiązał się, że nastąpi to najpóźniej 20 grudnia od godziny 10.

Pół godziny przed tym terminem, Prezydent RP Andrzej Duda, poinformował publicznie, że „Od 10.00 wstęp dla Dziennikarzy do Sejmu wg. dotychczasowych zasad”. Pan Prezydent, podobnie jak my, został wprowadzony w błąd, bowiem 20 grudnia do Sejmu wpuszczani byli tylko dziennikarze ze stałymi akredytacjami, zaś do Senatu także z przepustkami jednorazowymi. Ponadto zamknięta dla mediów była loża prasowa na galerii sali plenarnej.

Podczas oświadczeń dla prasy w dniu 21 grudnia, w obecności Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Premier Beaty Szydło powiedział Pan: „Żadne dokumenty nie zostały podpisane. Nie zostało nic ustalone co skutkowałoby ograniczeniem pracy i dostępu dziennikarzy. Ustaliliśmy z dziennikarzami, że te warunki, na których dziennikarze pracowali do tej pory będą obowiązywały nadal.”

Dziś nie są już wpuszczani żadni dziennikarze na przepustki jednorazowe, w tym np. operatorzy i ekipy telewizyjne, którzy właśnie z takich przepustek najczęściej korzystają.

Uprzejmie prosimy Pana Marszałka o pilną interwencję w tej sprawie.