Fundacja zwraca uwagę, że dynamiczne wydarzenia, które zapoczątkowała zapowiedź wprowadzenia radykalnych ograniczeń dla korespondentów parlamentarnych, pokazały, jak istotna jest rola mediów w przekazywaniu informacji z Sejmu. „Uniemożliwienie dziennikarzom relacjonowania obrad poprzez przeniesienie posiedzenia z sali plenarnej doprowadziło do sytuacji, w której obywatele nie mogli otrzymać wiarygodnej i pełnej informacji na temat przebiegu procesu legislacyjnego tego dnia i nie są w stanie w pełni zweryfikować i ocenić pracy posłów w tym zakresie” – alarmuje HFPC.
To nie pierwsze wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka dotyczące prac dziennikarzy w Sejmie. W październiku tego roku Fundacja wystąpiła do Marszałka Sejmu z listem, w którym przypominała, że swobodny dostęp dziennikarzy do budynków Sejmu, możliwość rejestrowania dźwięku i obrazu oraz przekazywania stamtąd informacji opinii publicznej są fundamentalnymi uprawnieniami dziennikarzy w demokratycznym państwie prawnym.
„Raz jeszcze zwracamy się zatem o przywrócenie dziennikarzom możliwości bieżącego i efektywnego relacjonowania wydarzeń w Sejmie. Apelujemy również o niewprowadzanie nieuzasadnionych i zbyt restrykcyjnych ograniczeń pracy korespondentów parlamentarnych, które w praktyce pozbawiają ich możliwości wykonywania kluczowych zadań mediów jako tzw. „publicznego stróża” – napisano w nowym wystąpieniu.