Burmistrz gminy Lampedusa i Karol Modzelewski laureatami Medalu Św. Jerzego

Guisi Nicolini

Laureatami Medalu Św. Jerzego wręczanego przez „Tygodnik Powszechny” zostaną w tym roku Guisi Nicolini, burmistrz gminy Lampedusa i Linosa, oraz prof. Karol Modzelewski.

„TP” wręcza Medal Św. Jerzego od 1993 roku, doceniając ludzi za „walkę ze smokiem nieczułości”. Kandydatów do nagrody zgłaszają czytelnicy tygodnika. W tym roku kapituła w składzie: ks. Adam Boniecki MIC (przewodniczący), Piotr Mucharski, prof. Władysław Stróżewski i prof. Andrzej Zoll postanowiła wręczyć medal dwóm osobom.

Guisi Nicolini, od 2012 roku będąca burmistrzem gminy Lampedusa i Linosa została doceniona za walkę ze smokiem obojętności i uprzedzeń; za głos w obronie europejskiej solidarności; konsekwentne świadectwo, że z wyzwaniami przyszłości należy mierzyć się już teraz.

Prof. Karol Modzelewski jest mediewistą, był działaczem „Solidarności” i senatorem. „Był i jest człowiekiem solidarności. Tej pisanej z małej i tej pisanej z dużej litery (…) Nigdy nie szukał wrogów, gotów współdziałać z tymi, którzy służą wspólnocie i w tym sensie pozostał uosobieniem ducha pierwszej »Solidarności«” – napisano w uzasadnieniu nagrody.

Medal Św. Jerzego wręczony zostanie 17 grudnia w Krakowie. Poprzednimi laureatami byli m.in. Adam Michnik, ks. Piotr Kaczkowski, prof. Leszek Kołakowski, Norman Davies, Anna Dymna i Leszek Balcerowicz.