PE za międzynarodowym śledztwem ws. zabójstwa słowackiego dziennikarza

Znicze upamiętniające tragiczną śmierć Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovéj

Unia Europejska musi lepiej chronić dziennikarzy, a Słowacja powinna zagwarantować niezależne, międzynarodowe śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka – uznali europosłowie w przyjętej w czwartek rezolucji.

Rezolucja została uchwalona 573 głosami za, przy 27 przeciw i przy 47 głosach wstrzymujących się. Parlament Europejski zdecydowanie potępił zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnirovej.

Eurodeputowani wezwali słowackie władze do przeprowadzenia dokładnego i niezależnego dochodzenia w sprawie podwójnego morderstwa, najlepiej wspólnie z Europolem, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Wezwali też do lepszej ochrony dziennikarzy śledczych przed wszelkimi formami zastraszania oraz przed atakami mającymi na celu ich uciszenie.

Parlament Europejski wyraził również zaniepokojenie w związku z potencjalną infiltracją słowackiej gospodarki i polityki przez przestępczość zorganizowaną, a także upolitycznieniem prokuratury oraz zarzutami korupcji wobec najwyższych urzędników.

W rezolucji nawiązano również do zabójstwa dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii na Malcie w październiku ub.r.

„Zabójstwa Daphne Caruany Galizii i Jána Kuciaka są próbą podważenia naszych fundamentalnych wartości i uderzenia w praworządność w Unii Europejskiej. Parlament chce wzmocnić prawa dziennikarzy, aby stać na straży wolnej i niezależnej informacji. Jesteśmy to winni Daphne i Janowi oraz wszystkim europejskim dziennikarzom, którzy każdego dnia walczą na linii frontu w obronie naszej demokracji” – powiedział podczas posiedzenia szef PE Antonio Tajani.

Europosłowie opowiedzieli się też za stałym unijnym programem wspierania niezależnego dziennikarstwa śledczego.

Zabójstwo Jána Kuciaka

27-letniego Kuciaka i 27-letnią Kušnirovą zastrzelono pod koniec lutego w ich domu w miejscowości Velka Macza na południowym zachodzie Słowacji. Sprawcy tej zbrodni pozostają nadal nieznani. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły dziennikarza.

W ostatnim, niedokończonym reportażu Kuciak opisał działalność włoskich grup przestępczych na terytorium Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej ‚ndrangheta w otoczeniu szefa rządu. Polityczny kryzys doprowadził do ustąpienia premiera Roberta Fico i rekonstrukcji rządu w ramach dotychczasowej koalicji.