W środę startuje odświeżony portal Reo.pl, w którym publikowane będą artykuły poświęcone ekologii, nowoczesności i zrównoważonemu rozwojowi. Relaunch projektu REO przygotował redaktor naczelny Paweł Sito, a stałymi współpracownikami są m.in. Jakub Dymek, Renata Dancewicz, Ryszard Schnepf, Witold Jurasz i Grzegorz Cydejko.
REO wywodzi się z portalu Reo.pl, który był poświęcony jedynie energetyce odnawialnej. Właścicielem projektu jest Fundacja Reo. Wykorzystując ten sam adres internetowy poszerzono zakres tematyczny o treści ekologiczne, zmiany klimatu i nowoczesność.
– Zauważyliśmy, że w polskich mediach brakuje wyważonego i przystępnego głosu poświęconego zagadnieniom ekologii i zrównoważonego rozwoju. Chcemy przedstawiać te tematy w sposób zrozumiały, nie naukowy i straszący. Chcemy zachęcać czytelnika do dyskusji oraz, przede wszystkim, podpowiadać mu jak on może być częścią rewolucji, która już się zaczęła – wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Agata Skrzypczyk, dziennikarka REO.
Nad przebudową strony internetowej Reo.pl czuwał dziennikarz Paweł Sito, który pełni funkcję redaktora naczelnego portalu. Sito w Fundacji REO pracuje od dwóch lat. – Serwisy monotematyczne na ogół są dla osób siedzących w tematach poszczególnych, zaś ogólnokształcące w większości wypadków są na poziomie podstawówki – opisuje nowy portal Paweł Sito.
Sito zapowiada, że w REO artykuły, analizy i newsy publikowane będą co trzy godziny – o 7.00, 10.00, 13.00, 16.00, 19.00 i 22.00. – Jak najprostszym językiem, wpadającą w oko formą plastyczną czy typograficzną chcemy trafić z towarem do odbiorców. Stąd różnego rodzaju zabiegi próbujące ten kontakt ułatwić. Nie wysypujemy co rano, jak inne serwisy tzw. kontentu niczym ziemniaków z worka. Być może to wynika z moich wieloletnich doświadczeń pracy szefowania radiami, gdzie ramówka decyduje o wszystkim – podkreśla redaktor naczelny REO.
W gronie stałych współpracowników REO znaleźli się m.in. Jakub Dymek, Magda Gacyk, Renata Dancewicz, Marcin Popkiewicz, Tomasz Lipiński i Ryszard Schnepf. Pojawią się także: Witold Jurasz, Piotr Wójcik i Grzegorz Cydejko. Teksty Dymka o problemach społecznych i gospodarczych będą publikowane w rubryce „Depesze z XXI wieku”.
– Nie wchodząc w prywatną zeszłoroczną historię z Codziennikiem Feministycznym, zauważę tylko, że po zarzutach gwałt nagle nic nie zostało, w tym np. jakiekolwiek zgłoszenie przestępstwa, zaś niewątpliwie pechem jego było, że wymieniano go jednym tchem w liczbie mnogiej z redaktorem „Gazety Wyborczej” usuniętym potem z redakcji z powodu lobbowania, stąd przylepienie się do niego cudzego grzechu – wyjaśnia Paweł Sito. – U nas zajmuje się śledzeniem światowych, największych debat, bo te interesują nas znacznie bardziej niż jałowe polskie spory miedzy PiS a opozycją, bądź między Dodą a Steczkowską – dodaje.
Paweł Sito był związany z Polskim Radiem: od drugiej połowy lat 80., współtworzył wtedy „Listę Przebojów Programu III”, „Krajową Scenę Młodzieżową”, „Muzykę nocą”, a także prowadził „Listę Przebojów Rozgłośni Harcerskiej”, natomiast w 2005 roku został dyrektorem i redaktorem naczelnym Radia BIS. Był dziennikarzem Radia Wolna Europa (w latach 1992-1995), a od 1998 r. do 2001 r. pełnił funkcję dyrektora programowego Radiostacji. Pracował również jako m.in. dziennikarz w kanale TVP Tylko Muzyka, szef działu Rozrywka w „Przekroju”, był dyrektorem programowym kanałów Kino Polska i 4fun.tv. Współpracował z TVP, gdzie tworzył programy „Kinoffkino” (TVP Kultura) i „O!” (TVP3). W 1990 roku pełnił funkcję rzecznika prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Ostatnio współtworzył internetowe Radio Medium Publiczne.