Radio Wnet przejmie na stałe częstotliwość po Radiu Bajka?

Witold Kołodziejski odpowiada Krystynie Pawłowicz

Witold Kołodziejski

– Czy polskie stacje są w niełasce pana Przewodniczącego? – zapytała na Twitterze szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Pytanie dotyczyło koncesji na nadawanie w eterze dla Radia Wnet. W poniedziałek otrzymała oficjalną odpowiedź Rady: brakuje częstotliwości w dużych miastach, a poza tym obowiązują ścisłe procedury koncesyjne. Być może jednak wkrótce w Warszawie zwolni się pasmo po Radiu Bajka, któremu cofnięto zezwolenie na nadawanie.

Krystyna Pawłowicz zapytała o częstotliwość dla uruchomionego w 2009 roku Radia Wnet najpierw w poselskiej interpelacji, następnie – w twitterowym wpisie. Zilustrowała go swoim zdjęciem z Krzysztofem Skowrońskim, założycielem i szefem tej stacji (Skowroński jest też prezesem zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich).

Oficjalną odpowiedz na twitta KRRiT opublikowała w poniedziałek. Czytamy w niej, że zasób częstotliwości, szczególnie w dużych miastach uległ wyczerpaniu. – Trzeba zaznaczyć, iż tylko proces cyfryzacji radiofonii umożliwi korzystanie z nowych sposobów rozpowszechniania programów i może realnie wpływać na budowę pluralizmu radia. Po przeprowadzeniu konkursów w kolejnych kadencjach przez poprzednie składy KRRiT, dostępne wtedy zasoby zostały rozdysponowane. Taki stan dotyczy m.in. lokalizacji stacji radiowych w Warszawie – pisze przewodniczący Rady Witold Kołodziejski.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jednak sukcesywnie dokonuje przeglądu wykorzystywanych częstotliwości i czasem postanawia, że wobec nadawców, którzy nie emitują programu, bądź w inny sposób, od dłuższego czasu działają wbrew warunkom koncesyjnym, będą prowadzone postępowania o cofnięcie uprawnień.

– Przykładowo Fundacja na rzecz Rozwoju Dzieci (program Radio Bajka) jest tym koncesjonariuszem, wobec którego w 2017 roku przeprowadzone zostało postępowanie o cofnięcie koncesji (częstotliwości w Warszawie i Krakowie). Decyzja o cofnięciu koncesji została wydana 21 grudnia 2017 roku, zaś nadawca w przysługującym mu terminie, do 22 lutego 2018 roku, nie skorzystał z prawa do złożenia do sądu odwołania od tej decyzji. W ten sposób nastąpiło prawomocne zakończenie postępowania o cofnięcie koncesji, co aktualnie otworzyło Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji drogę do sformułowania ogłoszenia o możliwości uzyskania koncesji w wymienionych lokalizacjach – czytamy w komunikacie.

Fundacja Bajka otrzymała koncesję na nadawanie programu adresowanego do dzieci (głównie w wieku od 2 do 7 lat) w grudniu 2010 roku. Niemal od razu decyzję tę zaskarżył jeden z wnioskodawców i sprawa trafiła do sądu. W 2015 roku stacja faktycznie zniknęła z eteru, a w grudniu ub.r. cofnięto jej koncesję. W Warszawie nadawała na częstotliwości 87,8 MHz.

W zakończeniu komunikatu szef KRRiT informuje, że podczas najbliższego spotkania członków rady (wtorek) będą oni podejmować decyzję co do treści ogłoszenia konkursowego w sprawie częstotliwości po Radiu Bajka. – Po jego opublikowaniu wszyscy zainteresowani konkursem, zgodnie z procedurą koncesyjną, będą mogli złożyć wymaganą dokumentację dotyczącą projektowanej działalności programowej- kwituje Witold Kołodziejski, dodając, że „ogłoszenie o możliwości uzyskania koncesji i prowadzone na jego podstawie postępowanie koncesyjne, to jedyna droga otrzymania koncesji na rozpowszechnianie programu drogą naziemną”.

Radio Wnet zostało uruchomione w 2009 roku, jest nadawane przede wszystkim w internecie. W połowie października ub.r. otrzymało tymczasowe pozwolenie na emisję w Warszawie i okolicach – właśnie na częstotliwości po byłej rozgłośni Fundacji Bajka.