Rysownik Cezary Krysztopa, redaktor naczelny serwisu Tysol.pl, przygotował dla DoRzeczy.pl rysunek, w którym do Polaka celują z broni postaci stylizowane na funkcjonariusza Gestapo ze swastyką i żołnierza radzieckiego z czerwoną gwiazdą Dawida. – W dupie mam „antysemickie pałki”, ale tak jak pisałem sto razy wcześniej: Żydzi podlegają takiej samej krytyce jak inni, ale nie uważam, żeby czyjąś wadą a priori było to, że urodził się Żydem – tłumaczy Krysztopa. Po publikacji rysunku z DoRzeczy.pl zniknęło logo sponsorującej witrynę PGE.
Rysunek zamieszczony na DoRzeczy.pl w czwartek wieczorem ma tytuł „#PolishHolocaust”. Pokazuje ciemne sylwetki wojskowych, stylizowane na mundury wojskowe. Na jednej z sylwetek jest swastyka, a na drugiej – czerwona gwiazda Dawida.
Grafika została skrytykowana przez niektórych publicystów i innych internautów, którzy ocenili, że ma wydźwięk antysemicki.
Co na to Cezary Krysztopa? – Słuchajcie. I żeby było jasne, w dupie mam „antysemickie pałki”, ale tak jak pisałem sto razy wcześniej: Żydzi podlegają takiej samej krytyce jak inni, ale nie uważam, żeby czyjąś wadą a priori było to, że urodził się Żydem – stwierdził w piątek na Twitterze.
W wypowiedzi dla sobotniego wydania programu informacyjnego Telewizji Republika Krysztopa zaznaczył, że poprzez rysunek chciał odpowiedzieć na slogan „#PolishHolocaust”, który w zeszłym tygodniu pojawił się w mocno skrytykowanym i wycofanym w ciągu doby od publikacji spocie organizacji żydowskiej sprzeciwiającym się nowelizacji ustawy o IPN.
– Hashtag „#PolishHolocaust” jest wyjątkowo kłamliwy i bolesny, również we mnie wywołał głęboko negatywne uczucia. Chciałem ten hashtag odwrócić. Wydaje mi się, że w sposób niespodziewany dla mnie samego, w jakimś sensie się do udało – skomentował. Podkreślił, że jego zdaniem symbolika w rysunku jest uzasadniona.
– Oskarżenie o antysemityzm jest dla mnie jakimś nowym doświadczeniem. Szczególnie biorąc pod uwagę, że wcześniej pisałem i o Żydach, których szanuję, o Arturze Rubinsteinie, który na konferencji założycielskiej ONZ kazał wszystkim wstać, bo będzie teraz grał polski hymn. Nawet teraz jak to mówię, to wywołuje we mnie wzruszenie – dodał Krysztopa.
Po publikacji rysunku z DoRzeczy.pl zniknęło logo Polskiej Grupy Energetycznej, które wcześniej było prezentowane w górnym menu jako partner serwisu. Rzecznik prasowy PGE Maciej Szczepaniuk przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że wynika to z faktu, iż umowa z wydawcą tygodnika, dotycząca materiałów wideo o tematyce historycznej, wygasła w połowie stycznia br.
Przy czym logo PGE jako partner serwisu nadal widnieje na stronie SuperHistoria.pl, uruchomionej przez wydawcę „Do Rzeczy” wiosną ub.r.
Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, nie chciał komentować rysunku „#PolishHolocaust”. W ramach współpracy Cezary Krysztopa na stronę tygodnika przygotowuje codzienne nowy rysunek, jego kolejne prace ukazały się w weekend.