Obawy posła wywołało dopisanie do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną zdania, które miało pomóc w walce z postprawdą: „Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest krajowym punktem kontaktowym w zakresie usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach środków społecznego przekazu”.
– Do tej pory KRRiT nie miała wpływu na to, co się dzieje w internecie. Pod przykrywką walki z fake newsami, na które pewnie trzeba znaleźć jakiś sposób, mogą być wprowadzone zapisy, które dadzą KRRiT nieznane dotychczas kompetencje, co będzie pewnego rodzaju zagrożeniem – mówi poseł Arkadiusz Marchewka. – Powstaje pytanie: dlaczego i po co akurat KRRiT miałaby się zajmować polskim internetem? Moim zdaniem to niepokojące – dodaje polityk. Parlamentarzysta na Twitterze połączył proponowane uprawnienia Rady z karą dla stacji TVN: „Najpierw kara dla @tvn24, później cenzura Internetu? Po co taka rola #KRRiT? (…)”.
Prawnik Karol Laskowski, counsel w warszawskiej kancelarii Dentons, studzi emocje. – Ja bym nie mieszał tutaj dwóch wątków. Kara nałożona przez KRRiT na TVN to jedna sprawa. Natomiast ogólny problem, czyli walka z fake newsami, to druga rzecz. To, co jest rzeczywiście niepokojące, to włączenie KRRiT jako regulatora, który miałby coraz szersze kompetencje, jeśli chodzi o internet – mówi Laskowski. – Komisja Europejska prowadzi obecnie szerokie konsultacje społeczne, w jaki sposób walkę z fake newsami uregulować. Ten sam problem widzi także Polska, stąd zapewne plany zmian w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Warto byłoby poczekać na stanowisko Komisji Europejskiej i wynik jej konsultacji, aby kierunek regulacyjny był spójny z europejskim – dodaje Laskowski.
Obawy o to, że internet w Polsce zostanie ocenzurowany, zdecydowanie odrzuca Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji. – Nie rozumiem, kto i dlaczego miałby internet cenzurować. To jest jakiś absurd – mówi Manys. – Polska to nie Chiny. Nie wiem nawet, jak można sobie wyobrazić cenzurę internetu – dodaje rzecznik. Zapewnia, że w ministerstwie trwają prace koncepcyjne nad zmianą prawa, która mogłaby zabezpieczyć wolność słowa w internecie, również jeśli chodzi o serwisy społecznościowe.