Tomasz Ratajczak jest doktorem historii sztuki i pracownikiem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W lipcu 2022 roku udzielił serwisowi Slazag.pl wywiadu, w którym skrytykował sposób odbudowy zamku w Bobolicach, należącego do Jarosława Laseckiego. Naukowiec stwierdził, że tzw. „odbudowa” została przeprowadzona ze szkodą dla walorów historycznych i zabytkowych obiektu.
Lasecki zażądał usunięcia wywiadu
Cytowany przez portal historyk zauważył m.in., że „w Bobolicach to nie była odbudowa zniszczonego zamku, tylko budowa zupełnie nowego obiektu w miejscu i z wykorzystaniem historycznej ruiny”. I dalej: „Ten obiekt jest stylizowany na historyczną budowlę, ale stylizowany w sposób fatalny”. Ratajczak powiedział wprost, że „odbudowę” uważa za barbarzyństwo. W podobny sposób ocenił prace trwające na pobliskim zamku w Mirowie, również należącym do rodziny Laseckich.
Te słowa nie spodobały się Jarosławowi Laseckiemu. Od portalu zażądał usunięcia wywiadu, czego portal nie uczynił. – Zaproponowaliśmy przeprowadzenie wywiadu, który dałby mu sposobność publicznego przedstawienia swego punktu widzenia i argumentów. Lasecki odrzucił tę ofertę – mówi Katarzyna Pachelska, redaktor naczelna Slazag.pl.
Do Sądu Okręgowego w Częstochowie trafił pozew przeciwko Tomaszowi Ratajczakowi o naruszenie dóbr osobistych. Sąd we wrześniu 2023 roku oddalił powództwo Laseckiego. Ten skorzystał z apelacji, ale 25 listopada 2024 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji, nakazując Laseckiemu zwrócenie historykowi kosztów postępowania.
– Sąd uznał, że krytyka wypowiedziana w wywiadzie przez Ratajczaka była uzasadniona – mówi Pachelska.
„Odbudowa” zamku w Bobolicach od początku budziła kontrowersje. Jego wygląd oparto na pracach prof. Zygmunta Lisa, autora serii grafik przedstawiających własne wyobrażenia zamków jurajskich. Sam zamek i jego okolice zostały wykorzystane jako plan zdjęciowy w serialu TVP „Korona Królów”.