Daria Gosek-Popiołek w interpelacji z 5 sierpnia napisała do ministra finansów: „W obliczu spadających wskaźników czytelnictwa, Komisja Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego wzywa do podjęcia działań mających na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej książek, m.in. poprzez wprowadzenie zerowej stawki VAT na wszystkie formaty książek w państwach członkowskich”.
„Zmiana stawki pomogłaby wydawcom”
Posłanka zauważa, że stawkę taką od 1 stycznia 2024 roku wprowadzono w Czechach. Kraje należące od UE mają swobodę w kształtowaniu opodatkowania sektora wydawniczego.
Izba Wydawców Prasy oraz Polska Izba Książki wielokrotnie apelowały o obniżenie stawki VAT na książki i prasę do zera, argumentując, że byłoby to istotnym wsparciem dla polskiej kultury, twórców, wydawców i czytelników.
– Nasze stanowisko od lat jest niezmienne – mówi Marek Frąckowiak, prezes IWP. Przypomina, że już od kilku lat istnieje możliwość wprowadzenia zerowej stawki VAT na książki i gazety, jednak do tej pory Polska z tego nie skorzystała. – Zmiana stawki pomogłaby wydawcom i sprawiła, że gazety i książki byłyby bardziej dostępne dla czytelników – dodaje Frąckowiak.