Telewizja Polska podpisała umowę o powrocie serwisów Biełsatu

W weekend nie wróciły

Władze TVP postanowiły pod koniec lipca włączyć samodzielny do tej pory Biełsat do TVP World jako pasmo w języku białoruskim

W niedzielę internetowe serwisy Biełsatu nadal nie działały, mimo podpisanego w piątek porozumienia między Fundacją Strefa Solidarności a TVP. W ostatnich tygodniach treści Biełsatu można było śledzić tylko w mediach społecznościowych.

W piątek Fundacja Strefa Solidarności i TVP podpisały porozumienie w sprawie przekazania telewizji domen należących do Biełsatu i praw do szaty graficznej serwisu Vot-tak.tv.

Serwery TV Biełsat zamknięte 1 sierpnia

TVP w ramach porozumienia złożyła oświadczenie: „Telewizja oświadcza, że jej intencją jest kontynuowanie misji Telewizji Biełsat jako niezależnego, obiektywnego medium stojącego na straży demokratycznych wartości oraz że w szczególności cały dotychczas wytworzony materiał audiowizualny, będący własnością Telewizji, a który był dostępny na stronach Belsat.eu i vot-tak.tv przed dniem 1 sierpnia br., będzie także dostępny po migracji w/w domen do Telewizji”.

Dalej czytamy: „Telewizja oświadcza ponadto, że zasoby, które zostaną zmigrowane, będą służyć kontynuowaniu realizacji misji Biełsatu, tj. tworzeniu treści dziennikarskich przez zespoły redakcyjne Biełsatu oraz dostarczaniu niezależnej informacji odbiorcom w Białorusi i innych rosyjskojęzycznych krajach byłego ZSRR, z zachowaniem ich obecnych funkcjonalności oraz swobodnego dostępu odbiorców do archiwów obu wymienionych serwisów internetowych”.

W ciągu ostatnich dni, po zamknięciu 1 sierpnia serwerów TV Biełsat, stacja publikowała swoje informacje i materiały w mediach społecznościowych. TVP nie była nigdy właścicielem domen serwisów Biełsatu.

Władze TVP postanowiły pod koniec lipca włączyć samodzielny do tej pory Biełsat do TVP World jako pasmo w języku białoruskim. Zmiana ma nastąpić w przyszłym roku. Kanał miałby nadawać od sześciu do dziewięciu godzin dziennie. Obecnie program w języku białoruskim jest nadawany przez 12 godzin na dobę. Pozostały czas (ok. pięciu godzin) wypełniają rosyjskojęzyczny „Vot tak” i retransmisja rządowego programu z Ukrainy.