Financial Times: Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN

"To nie jest zaskoczenie"

– Potencjalnym nabywcą TVN mogłaby zostać któraś z regionalnych grup mediowych, można też wyobrazić sobie jako właściciela kolejny fundusz inwestycyjny – mówi Marek Sowa

Financial Times (FT.com) podał, że dyrektor generalny Warner Bros. Discovery – David Zaslav – wraz z dyrektorem finansowym Gunnarem Wiedenfelsem rozważają sprzedaż niektórych aktywów, w tym polskiego nadawcy TVN. „To nie jest zaskoczenie, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację koncernu i jej prezesa” – komentuje Marek Sowa, ekspert rynku mediów.

Według Financial Times kierownictwo Warner Bros. Discovery stara się poprawić sytuację finansową koncernu po stwierdzeniu, że planowane oddzielenie sieci telewizyjnych od streamingu i studiów filmowych może nie przynieść zamierzonych efektów.

„Ewentualna sprzedaż TVN nie jest zaskoczeniem”

„Chociaż oddzielenie jednostek streamingowych WBD od telewizji wyglądało na papierze przekonująco, stwarzałoby bardzo poważne wyzwania operacyjne” – donosi FT, powołując się na źródło zaangażowane w prace koncernu.

Doniesienia te pojawiły się tuż przed opublikowaniem przez koncern kwartalnych wyników finansowych. Warner Bros. Discovery odmówił ich komentowania.

– Informacja Financial Times o ewentualnej sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę pogarszającą się sytuację koncernu i jej prezesa – komentuje Marek Sowa, ekspert rynku mediów.

Polski TVN wśród mniej kluczowych aktywów

– Po ponad dwóch latach od połączenia Warner Brothers z Discovery akcjonariusze spółki wyraźnie tracą cierpliwość – tłumaczy Sowa.

– Zamiast obiecanych synergii i skutecznej konkurencji ze streamingowymi platformami Netflixa i Disneya, mają do czynienia ze stagnacją przychodów i kilkudziesięcioprocentową przeceną akcji WBD. Rosnąca presja na Davida Zaslava musiała przynieść przegląd strategii koncernu, w tym rozważenie opcji podziału grupy lub pozbycia się mniej kluczowych aktywów, takich jak polski TVN – stwierdza.

Ekspert dodaje: – Potencjalnym nabywcą TVN mogłaby zostać któraś z regionalnych grup mediowych, można też wyobrazić sobie jako właściciela kolejny fundusz inwestycyjny. Wszystko zależałoby od ceny i zawartości oferty, TVN to duża i złożona struktura. Na szczęście minął w Polsce czas, kiedy amerykański właściciel musiał zapewniać TVN ochronę przed zakusami lokalnych polityków.