Skargi dotyczą materiału „Polski rząd pisze do ONZ w sprawie aborcji” autorstwa Michała Tracza, wyemitowanego w programie „Polska i świat” w TVN24 16 października. – Polski rząd chce wykreślenia w międzynarodowych dokumentach ONZ prawa do aborcji. To zapowiedź zaostrzenia przepisów w Polsce – alarmują organizacje kobiece i pytają: Kto i dla kogo pisze prawo w naszym kraju – czytamy w zapowiedzi materiału.
Organizacja Ordo Iuris oceniła, że część stwierdzeń padających w materiale wprowadza widzów w błąd. Według organizacji słowa, że „polski rząd apeluje do Organizacji Narodów Zjednoczonych, by przestała chronić prawo kobiet do legalnej aborcji” oraz że Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych „mówi, że każde państwo może samo stanowić prawo, ale powinno gwarantować bezpieczny dostęp do aborcji” w przypadku, gdy nienarodzone dziecko zostało poczęte w wyniku gwałtu lub cierpi na ciężkie upośledzenie”.
Ordo Iuris zwróciło uwagę, że rząd Polski odniósł się jedynie do projektu dokumentu Komitetu Praw Człowieka ONZ – którego członkowie wyrażają swoje prywatne poglądy – przypominając, że z prawa międzynarodowego nie wynika obowiązek legalizacji aborcji.
– Wbrew twierdzeniom TVN24, w żadnym miejscu rząd nie apelował do ONZ o zaprzestanie ochrony któregokolwiek z praw zagwarantowanych kobietom, ani nie domagał się wykreślenia jakiegokolwiek przepisu/sformułowania z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Art. 6 Paktu, którego dotyczył wspomniany projekt dokumentu, mówi jedynie, że „każda istota ludzka ma przyrodzone prawo do życia”. Żaden przepis Paktu nie dotyczy natomiast aborcji – stwierdziła organizacja.
W swoim serwisie internetowym zamieściła wzór skargi z powyższymi argumentami, zachęcając do wysyłania go Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. – Domagam się nałożenia kary finansowej na stację TVN24 za wprowadzanie widzów w błąd co do obowiązującego stanu prawnego oraz za stygmatyzację ze względu na niepełnosprawność poprzez sugerowanie, że prawo powinno dopuszczać uśmiercanie dzieci niepełnosprawnych. Materiał wyemitowany przez TVN24 wypełnia również znamiona czynu zakazanego przez art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji przez emitowanie treści stygmatyzujących i dyskryminujących ze względu na niepełnosprawność – czytamy we wzorze skargi.
Biuro prasowe KRRiT przekazało w piątek portalowi Wirtualnemedia.pl, że jak dotąd przesłano 16 skarg o treści zasugerowanej przez Ordo Iuris.
Krajowa Rada zgodnie z procedurą poprosiła TVN24 o nagranie z materiałem oraz odniesienie się do skarg. Potem podejmie decyzje o ewentualnym ukaraniu stacji.
Przypomnijmy, że w ub.r. KRRiT otrzymała 12,1 tys. identycznych petycji o odebranie koncesji kanałom TVN i TVN24. Natomiast w lutym br. Krajowa Rada po analizie skargi skierowanej przez posłankę PiS prof. Krystynę Pawłowicz oceniła, że w materiałach „Faktów” TVN z października ub.r. widać było zaangażowanie się nadawcy w spór polityczny, niereagowanie na nieprawdę i podsycanie społecznego napięcia, co może nosić znamiona propagowania mowy nienawiści. KRRiT wezwała TVN do niestosowania w przyszłości takich zabiegów.