W Telewizji Republika Michał Solarz przygotowuje materiały m.in. do „Dzisiaj”, głównego programu informacyjnego stacji.
W poniedziałkowym wydaniu programu wyemitowano relację Solarza zapowiedzianą na „pasku” stwierdzeniem „Ataki lewicy i liberałów na środowiska patriotyczne” (w poniższym wideo zaczyna się w 16. minucie).
Michał Solarz w TVP3 Łódź i TVP Info
Poprzednio Michał Solarz był związany z łódzkim oddziałem Telewizji Polskiej. Przygotowywał materiały m.in. o tematyce politycznej, w marcu ub.r. dołączył do grona prowadzących „Łódzkie Wiadomości Dnia”. Jego relacje pojawiały się także na antenie TVP Info. Z TVP3 Łódź pożegnał się na początku br.
Głośno o Michale Solarzu było na początku października ub.r., w końcowej fazie kampanii przed wyborami parlamentarnymi, gdy relacjonował jedną z konferencji prasowych Donalda Tuska. Lider PO na początku spotkania stwierdził, że „funkcjonariusze PiS, którzy udają dziennikarzy mediów publicznych, w sposób bardzo brutalny zaczepiali fizycznie moich współpracowników” oraz że „zachowują się jakby byli pod wpływem alkoholu”.
Kiedy Solarz doszedł do głosu, spytał Tuska m.in. o referendum zaplanowane wraz z wyborami oraz tezy zawarte w serialu dokumentalnym „Reset” emitowanym wówczas w TVP. Był oburzony, że polityk zasugerował jego nietrzeźwość.
– Proszę się nie dziwić, że pański stan budzi mój niepokój. Wasze zachowanie musi budzić bardzo poważny niepokój. Kolejny raz naruszacie wszystkie normy postępowania. Proszę innym dziennikarzom pozwolić informować, co mamy do powiedzenia – tłumaczył Tusk.
Zaraz po konferencji Michał Solarz pojechał na komisariat policyjny, żeby poddać się badaniu alkomatem. – Panie @donaldtusk, Michał Solarz, którego Pan publicznie obraził został poddany badaniu alkomatem na komisariacie policji. Wynik 0.0. Kiedy Pan przeprosi naszego dziennikarza?! – spytał na platformie X Marcin Szypszak, ówczesny dyrektor TVP3 Łódź.
Seria przejść z TVP do TV Republika
W ostatnich tygodniach do zespołu Telewizji Republika dołączyli były reporter „Wiadomości” Marcin Szewczak i Dominika Ćosić, poprzednio korespondentka Telewizji Polskiej w Brukseli.
Od końcówki ub.r. do TV Republika przeszło sporo osób związanych poprzednio z „Wiadomościami” i TVP Info. To m.in. Danuta Holecka, Michał Rachoń, Miłosz Kłeczek, Jarosław Olechowski, Anna Popek, Rafał Patyra i Adrian Borecki. W połowie marca dołączył Adrian Klarenbach (prowadzi kilka programów publicystycznych), na początku kwietnia – Konrad Wąż jako reporter „Dzisiaj”, a w maju Maria Twardzicka i Beata Sylwestrzak.
W ostatnich miesiącach pracę w TV Republika zaczęli też Marcin Dobski (poprzedni w Salon24) i Aleksandra Prorok (wcześniej m.in. radna PiS w warszawskiej dzielnicy Wola, pracownica kancelarii premiera i państwowej spółki Enea).
TV Republika od drugiej połowie grudnia ub.r. osiąga oglądalność kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej. Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 148 451 widzów, a udział w rynku oglądalności – 2,98 proc. Rok wcześniej było to 5 067 widzów i 0,1 proc. udziału.
TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.