TV Republika skarży się, że przy zatrzymaniu posła zniszczono jej sprzęt

Telewizja Republika poinformowała, że podczas zatrzymania byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego zniszczono sprzęt jej ekipy reporterskiej.

Marcin Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu przez funkcjonariuszy ABW, którym towarzyszyli policjanci. Na antenie Telewizji Republika relacjonował to Michał Gwardyński.

Gwardyński opisał, że na miejscu były dwie ekipy realizatorskie stacji: jedna na klatce schodowej przed mieszkaniem Romanowskiego, a druga przed blokiem. Jak stwierdził, podczas wyprowadzania posła funkcjonariusze ABW uszkodzili jej sprzęt: wyłamany statyw oraz zniszczyli mikrofon i inne elementy.

Zaznaczył, że z tego sprzęty TV Republika korzystała m.in. przy relacjonowaniu kryzysu uchodźczego na Lampeduzie, a także wydarzeń w Berlinie i Szwecji.

Wcześniej Michał Gwardyński przez dłuższy czas stał obok policjantów przed drzwiami mieszkania Marcina Romanowskiego. Próbował wejść do środka, gdzie czynności prowadzili funkcjonariusze ABW, tłumaczył, że czego tam na niego znajomy.

Wielokrotnie nie reagował na polecenia policjantów, żeby się odsunął, pytał o podstawy prawne ich działań.

Przed blokiem, w którym mieszka Marcin Romanowski, byli też reporterzy z innych mediów. – Ustawka i show były potrzebne ale Telewizji Republika. Wszystkie inne media kulturalnie czekały, później poznaliśmy stanowisko pełnomocnika pana posła. Ale wy wolicie szarpać się z policją i bić pianę przed zamkniętymi drzwiami – tak o zachowaniu dziennikarza TV Republika napisał na platformie X Bartłomiej Bublewicz z „19.30”.

TV Republika od drugiej połowie grudnia ub.r. osiąga oglądalność kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej. Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa TV Republika wynosiła 148 451 widzów, a udział w rynku oglądalności – 2,98 proc. Rok wcześniej było to 5 067 widzów i 0,1 proc. udziału.

TV Republika jest dostępna za pośrednictwem multipleksów eksperymentalnych naziemnej telewizji cyfrowej (Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Katowice), multipleksów lokalnych (Jelenia Góra, Rybnik, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki, Wrocław, Świdnica, Lubin, Głogów), platform cyfrowych (Polsat Box, Canal+, Orange), a także sieci kablowych (m.in. Play/UPC Polska, Vectra). Stream TV Republika można oglądać za pośrednictwem strony internetowej tvrepublika.pl i YouTube.

W zeszły piątek, na mocy otrzymanej w połowie czerwca koncesji, TV Republika zaczęła emisję na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.