Czy TV Republika łamie prawo przy emisji na MUX-8?

„To jest legalne”

W piątek TV Republika trafiła na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. W internecie pojawiły się głosy, że stacja może naginać prawo, bo konkurs KRRiT nie dotyczył rozszerzenia koncesji, a jej udzielenia. – Ma koncesję. To jest legalne. Nie dostrzegam tu problemu – mówi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT.

21 czerwca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła konkurs dotyczący dwóch miejsc na ósmym multipleksie. Zdecydowała, że TV Republika będzie mogła tam nadawać kanał Republika, a Fratria stację wPolsce24. W konkursie przepadły wnioski węgierskiej firmy TV2 Media (PTV) i spółki związanej z Grupą MWE Networks (Polska24). Jej właściciel zapowiedział odwołanie. Prof. Kowalski rozesłał do mediów stanowisko, w którym argumentował, że sytuacja finansowa podmiotów biorących udział w konkursie mogła zostać niedostatecznie sprawdzona.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski podpisał koncesję TV Republika 3 lipca. Z dokumentu wynikało, że stacja ma od tego momentu dwa tygodnie na rozpoczęcie nadawania (w przypadku Polski24 to dwa miesiące). W piątek 12 lipca TV Republika podpisała umowę z Emitelem, operatorem MUX-8 i w okolicach godziny 16 rozpoczęła nadawanie. Kilka miesięcy temu podobne procedury w przypadku stacji ViDoc TV trwały prawie trzy miesiące.

„TV Republika właśnie łamie prawo”

W piątek pojawiło się wiele komentarzy, że emisja tego samego przekazu przez naziemną Republikę i satelitarną TV Republika jest nielegalna. – TV Republika właśnie łamie prawo na MUX-8. Ktoś coś z tym zrobi? – pytał Mariusz Wójcicki, dyrektor Stars.TV na portalu X (dawny Twitter). – No to przypomnijmy. KRRiT ogłosiła konkurs na NOWY kanał w MUX-8. Nie na rozszerzenie koncesji dotychczasowej stacji już nadającej ale na NOWY kanał. Według opublikowanej koncesji ten kanał ma nazywać się Republika i ma być czymś innym niż TV Republika. A oni co robią? Włączają na chama TV Republika w MUX, nawet im powieka nie drgnie i w ten sposób pokazują, że na państwo można mieć kompletnie wywalone bo i tak nikt niczego im nie zrobi – dodał Wójcicki.

W ogłoszeniu przewodniczącego KRRiT dotyczącego emisji na MUX-8 rzeczywiście nie ma mowy o rozszerzeniu koncesji. Sformułowanie takie pojawia się często przy okazji konkursów na częstotliwości radiowe.

– Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie koncesji, na okres 10 lat, na rozpowszechnianie w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny w multipleksie MUX-8 programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym, tj. w którym nie mniej niż 70 proc. czasu nadawania programu w ciągu miesiąca, w godzinach 6.00–23.00, stanowić będą audycje i inne przekazy realizujące przyjętą specjalizację programu – czytamy w dokumencie opublikowanym w marcu w Monitorze Polskim.

Zdaniem Roberta Kwiatkowskiego, członka KRRiT w latach 1996-1998, byłego prezesa TVP za rządów SLD, skoro w ogłoszeniu nie ma mowy o „nowym programie”, to emisja Republiki jest legalna. – Tam nie ma sformułowania „nowego”. W niczym tu prawnie nie uchybili. Gdyby organ koncesjonujący chciał uczynić jakieś ograniczenie, to zrobiłby to. Oni napisali, że szukają kogoś, kto chciałby uzyskać koncesję na program telewizyjny. Nie robiłbym z tego powodu jakiegoś zamieszania. Z ogłoszenia, które pan przytoczył nie wynika nawet podejrzenie złamania prawa. Bardziej szczegółowe analizy musiałby prowadzić prawnik z ogłoszeniem i koncesją w rękach – ocenia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek Rady Mediów Narodowych, którego rekomendowała Lewica.

W październiku ub.r. KRRiT zdecydowała, że na MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej trafi kanał W24, zgłoszony przez Telewizję Polsat. Kilka miesięcy później nadawca złożył wnioski o zmianę nazwy nadawanej od września 2021 roku stacji Wydarzenia 24 na Polsat News Polityka i W24 na Wydarzenia 24. Regulator rozpatrzył te wnioski pozytywnie. Tym samym stacja, która wygrała konkurs dotyczący pierwszego multipleksu także nie jest nową, choć ogłoszenie było identyczne jak w przypadku MUX-8. Nazwa stacji Polsatu (W24) bardziej różniła się jednak od docelowej (Wydarzenia24), dlatego był potrzebny wniosek o jej zmianę. W przypadku Republiki i TV Republika różnica nie jest zauważalna dla odbiorców. Nadawcy są zobligowani do oznaczenia programu na ekranie za pośrednictwem logotypu. W przypadku TV Republika to od kilku lat litera R.

W przyszłości inna stacja na koncesji satelitarnej

Co na to sama TV Republika? – Od wielu tygodni nasz program był dostosowywany do nowej koncesji i teraz spełnia jej warunki w stu procentach. W przyszłości na satelicie i w kablu będzie drugi kanał współpracujący z obecnym nowym – mówi Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, szef wydawców TV Republika.

W piątek prezes stacji Tomasz Sakiewicz zapowiadał na antenie stacji kolejne kanały. Konserwatywni widzowie oczekują w jego ocenie nie tylko treści informacyjnych. Kilka tygodni temu wspominał o stacji sportowej. Rozmowy w tej sprawie są toczone z potencjalnymi inwestorami w Stanach Zjednoczonych. TV Republika nie zdradza o jakie firmy chodzi.

Kiedyś polska prawica wiązała nadzieję z News Corporation Ruperta Murdocha. W 2007 roku ówczesny premier Jarosław Kaczyński spotkał się nawet z magnatem medialnym. Firma wycofała się jednak z Telewizji Puls. Jej kanały tematyczne, czyli Fox, Fox Comedy (obecnie FX i FX Comedy), National Geographic, National Geographic Wild, National Geographic People przejął kilka lat temu Disney. Fox Corporation ma jednak wciąż szereg kanałów lokalnych w Stanach Zjednoczonych, Fox News czy Fox Sports.

Jakiej tematyce będzie poświęcony drugi kanał? Czy rozmowy są prowadzone z Fox Corporation? – W trakcie negocjacji nie możemy zdradzać szczegółów rozmów – odpowiada Olechowski.