Sądy odrzuciły wnioski ws. podważenia likwidacji Radia dla Ciebie i Radia Katowice

Sądy odrzuciły wnioski w sprawie uznania za nieważną lub nieistniejącą likwidację Radia dla Ciebie i Radia Katowice. Składała je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji razem z członkami rad nadzorczych tych spółek. Ponadto w innej sprawie sąd uznał, że Krajowa Rada nie ma zdolności sądowej do występowania w sprawie zaskarżenia wpisania likwidacji Radia Katowice.

Sądy odrzuciły wnioski w sprawie uznania za nieważną lub nieistniejącą likwidację Radia dla Ciebie i Radia Katowice. Składała je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji razem z członkami rad nadzorczych tych spółek. Ponadto w innej sprawie sąd uznał, że Krajowa Rada nie ma zdolności sądowej do występowania w sprawie zaskarżenia wpisania likwidacji Radia Katowice.

Informacja o odrzuceniu wniosków w sprawie uznania likwidacji Radia dla Ciebie i Radia Katowice za nieważną lub nieistniejącą została podana członkom na posiedzeniu KRRiT przez przedstawiciela działu prawnego Rady. Ze względu na brak pisemnych uzasadnień KRRiT ma wystąpić do sądów o ich przesłanie i dopiero wtedy będzie mogła odnieść się do sprawy.

Na razie KRRiT nie otrzymała informacji z sądów w sprawie analogicznych wniosków dotyczących pozostałych spółek rozgłośni regionalnych.

O planach złożenia takich wniosków informowaliśmy pod koniec czerwca. Chodziło o stwierdzenie nieważności lub nieistnienia uchwał walnych zgromadzeń z końca grudnia, czyli stawiających spółki mediów publicznych w stan likwidacji i powołujących likwidatorów. Zostały one złożone przez KRRiT, reprezentowaną przez przewodniczącego Macieja Świrskiego, z udziałem członka rady nadzorczej danej spółki.

Z kolei na początku czerwca Świrski i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański spotkali się z – jak to wtedy określono – jedynymi legalnymi szefami rad nadzorczych mediów publicznych. Na spotkaniu rozdawano dokument z instrukcjami. Wskazano w nim, że uchwały walnych zgromadzeń o postawieniu w stan likwidacji spółek radiofonii regionalnej powinny zostać zaskarżone do właściwych miejscowo sądów okręgowych w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności na podstawie art. 425 Kodeksu spółek handlowych.

Poinstruowano, że można także zgłosić roszczenie o ustalenie nieistnienia uchwał walnych zgromadzeń akcjonariuszy na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z instrukcją uchwały walnych zgromadzeń zaskarżyć powinny rady nadzorcze lub ich członkowie w ciągu pół roku, czyli do 29 czerwca.

Zarówno Maciej Świrski, jak i Krzysztof Czabański od początku nie uznają nowych władz mediów publicznych powołanych przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza. Krytyka tych zmian znalazła się zarówno w sprawozdaniu KRRiT za 2023 rok, jak i informacji o rocznej działalności RMN.

W przypadku rozgłośni regionalnych nie doszło do zmian rad nadzorczych. Natomiast w Polskiej Agencji Prasowej, TVP i Polskim Radiu pracują osoby powołane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, choć w Krajowym Rejestrze Sądowym nadal figurują składy powołane przez RMN.

„Presserwis” dotarł też do uzasadnienia Sądu Okręgowego w Katowicach, który odmówił dopuszczenia KRRiT do udziału w postępowaniu. Chodziło o zaskarżenie przez Radę wpisania przez referendarza informacji o uchwale dot. rozwiązania Radia Katowice i jego likwidatorze. Sąd okręgowy podtrzymał tym samym decyzję sądu rejonowego w tej sprawie.

„Zarówno w skardze na orzeczenie referendarza sądowego jak i w zażaleniu nie tylko, iż nie wskazano, że w sprawie występuje Skarb Państwa, w którego imieniu działa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako statio fisci, ale nawet nie naprowadzono żadnych argumentów mających na celu wskazanie, że pismo jest składane przez Skarb Państwa” – napisano w uzasadnieniu.

Jak dodano, zażalenie zostało wniesione przez podmiot nieposiadający zdolności sądowej. „Tym samym nie została spełniona bezwzględna przesłanka procesowa” – stwierdzono.