XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024

Lista laureatów w kategorii słuchowisko

Gala wydarzenia

Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.

Słuchowisko „Siostra Hioba” zostało zgłoszone do konkursu przez Program 1 Polskiego Radia. Jury nagrodziło twórców: Martę Rebzdę – za tekst, Waldemara Modestowicza – za reżyserię, Macieja Kuberę – za realizację akustyczną, Piotra Mossa – za muzykę, Annę Dereszowską – za tytułową rolę aktorską.

Jury radiowe w składzie: Anna Wieczur (Przewodnicząca), Dorota Landowska, Malina Prześluga, Joanna Bachura – Wojtasik, Piotr Salaber przyznało także nagrody: Maciejowi Wiktorowi (za reżyserię słuchowiska „Ci” Patrycji Babickiej), Tomasz Manowi (za scenariusz oryginalny słuchowiska „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” oraz „Mała piętnastka” reżyserowanego przez Tomasza Mana), Tadeuszowi Kabiczowi (za scenariusz będący adaptacją – słuchowisko „Kroki” również w jego reżyserii), Michałowi Zdunikowi (za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska „Głosy ciemności” w reżyserii M. Zdunika) oraz Cezaremu Reinertowi (za muzykę oryginalną i opracowanie muzyczne do słuchowiska „Mała piętnastka” w reż. T. Mana), Wojciechowi Gruszce (za realizację słuchowiska „Ci” w reżyserii Macieja Wiktora).

Jury przyznało nagrodę aktorską za rolę kobiecą – Annie Seniuk za rolę Matki oraz Oldze Sarzyńskiej za rolę Córki w słuchowisku „Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz” w reżyserii T. Mana, nagrodę aktorską za rolę męską – Mariuszowi Bonaszewskiemu za rolę w słuchowisku „Mała piętnastka” w reżyserii T. Mana; nagrodę aktorską za drugoplanową rolę kobiecą Sarze Lityńskej za rolę Antonji w słuchowisku „Godzien Litości” w reż. J. Tumidajskiego; nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską – Piotrowi Adamczykowi za rolę Fryzjera Bonifacego w słuchowisku „Cudowne przygody Pana Pinzla Rudego” w reż. Aleksandry Głogowskiej.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za” twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności” wyróżniono słuchowisko „Ci” Patrycji Babickiej w reżyserii Macieja Wiktora.
Honorowa nagroda dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu 1 Polskiego Radia za „trafność i atrakcyjność propozycji repertuarowej”.

W kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży GRAND PRIX dla najlepszego utworu otrzymali twórcy słuchowiska „Co trzeba zabrać na wędrówkę”. Jury nagrodziło: Małgorzatę Czerwień – za tekst, Janusza Kukułę – za reżyserię, Andrzej Brzoskę – za realizację akustyczną, Piotra Skotnickiego – za muzykę. Nagrodę aktorską za rolę kobiecą przyznano Klaudii Komosińskiej za rolę Alusi w słuchowisku „Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo” w reż. Doroty Sokołowskiej. Nagrodą aktorską za rolę męską uhonorowany został Robert Jarociński za rolę Kota w słuchowisku „Alicja w krainie Umysłu” w reż. Wojciecha Urbańskiego. Słuchowiska zostały zgłoszone przez Polskie Radio Dzieciom.

O werdykcie w kategorii słuchowisk dla dzieci i młodzieży decydowało jury w składzie: Anna Wieczur (Przewodnicząca), Dorota Landowska, Malina Prześluga, Joanna Bachura – Wojtasik, Piotr Salaber.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.