Julian Assange zwolniony z brytyjskiego więzienia

Nie będzie ekstradycji do USA

Wcześniej amerykańskie władze starały się o ekstradycję Juliana Assange'a do USA, ale ostatecznie została zawarta ugoda

Julian Assange po zawarciu ugody z amerykańskim wymiarem sprawiedliwości został zwolniony z więzienia o zaostrzonym rygorze Belmarsh, w którym przebywał od pięciu lat. Już opuścił Wielką Brytanię.

Były właściciel portalu WikiLeaks przyznał się do ujawnienia setek poufnych dokumentów rządu USA w zamian za zgodę na odzyskanie wolności i powrót do rodzinnej Australii. Nie będzie mu grozić wyrok, bo na poczet jego kary zaliczone zostanie pięć lat, jakie spędził w brytyjskim więzieniu.

Amerykańskie władze starały się o ekstradycję

W środę Assange pojawi się przed sądem federalnym na wyspie Saipan, wchodzącej w skład Marianów będących terytorium USA na Pacyfiku.

Według Agencji Reutera sąd najprawdopodobniej wymierzy mu karę 62 miesięcy pozbawienia wolności, którą już odbył w brytyjskim więzieniu. Bezpośrednio z sądu ma odlecieć do Australii. Wcześniej amerykańskie władze starały się o jego ekstradycję do USA, ale ostatecznie została zawarta ugoda.

WikiLeaks opublikował w 2010 roku ponad 700 tys. poufnych dokumentów rządu USA dotyczących wojen w Afganistanie i Iraku oraz niezliczone dokumenty dyplomatyczne i nagrania wideo. Było to największe złamanie przepisów bezpieczeństwa w historii USA. 52-letni obecnie Assange był od tego czasu ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości, co zdaniem wielu organizacji było pogwałceniem wolności słowa.

Premier Australii chce powrotu Assange’a

W 2010 roku Assange został zatrzymany w Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania (ENA) w sprawie niemającej związku z ujawnionymi dokumentami.

Wypuszczony na wolność za kaucją Julian Assange zbiegł do ambasady Ekwadoru w Londynie, gdzie chronił się przez kolejnych siedem lat. W 2019 roku został jednak wyciągnięty siłą z budynku ambasady i osadzony w więzieniu Belmarsh pod zarzutem pogwałcenia przepisów o zwolnieniu warunkowym.

Premier Australii Anthony Albanese oświadczył we wtorek, że chce, aby Assange jak najszybciej wrócił do kraju.