Nowy program TVP Info przeciw dezinformacji i oszustwom

Dwójka prowadzących

Witold Tabaka

W niedzielę na antenie TVP Info zadebiutuje program „Sprawdzamy” mająca obnażać dezinformacje, kłamstwa polityków i pseudoekspertów. Będą go prowadzili Juliusz Głuski-Schimmer i Witold Tabaka.

Nasz program będzie edukował, ostrzegał, ale też weryfikował informacje i pokazywał, jak odróżniać prawdziwe od fałszywych, co wpisuje się w misję telewizji publicznej – wylicza Witold Tabaka.

W „Sprawdzamy” oprócz materiałów reporterskich będą obecne przeglądy mediów społecznościowych pod kątem fake newsów, rozmowy z ekspertami oraz porady, jak nie dać się okraść przez cyberoszustów. Stałym elementem będzie też „Alfabet propagandy” pokazujący metody manipulowania opinią publiczną.

– Chcemy by program był jak najbardziej interaktywny, będziemy mocno obecni w mediach społecznościowych, liczmy też na informacje od naszych widzów, którzy zostali wprowadzeni w błąd, wychwycili kłamstwa polityków lub zostali okradzeni w sieci – mówi Juliusz Głuski-Schimmer. – Będziemy na bieżąco reagować na aktualne trendy związane z dezinformacją czy rosyjską propagandą. Powiemy, jaki mają wpływ na kampanie wyborcze w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy w przyszłym roku na wybory prezydenckie w Polsce. Tak, by każdy mógł świadomie wybierać – zapowiada Witold Tabaka.

„Sprawdzamy” będzie emitowane na antenie TVP Info w niedziele o godz. 17.30.

Juliusz Głuski-Schimmer i Witold Tabaka w „19.30”

Juliusz Głuski-Schimmer i Witold Tabaka do Telewizji Polskiej wrócili w drugiej połowie ub.r., zaraz po zmianach jej władz. Głuski-Schimmer jest wydawcą „19.30” w TVP1, a Tabaka pełni w tym programie funkcję reportera, prowadzi też pasma publicystyczne i informacyjne TVP Info.

Jak już informowaliśmy, w najbliższą niedzielę na antenie TVP Info zadebiutuje też magazyn biznesowy, prowadzony przez Marcina Kowalskiego.

Według danych Nielsen Audience Measurement w maju br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 63 544 widzów, a udział w rynku oglądalności – 1,27 proc., po spadku rok do roku o 72,9 proc.