Szef RMN spotkał się z nadzorującymi media publiczne

„Likwidatorzy są w spółkach nielegalnie”

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański w Sejmie

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych wziął udział w spotkaniu z szefami rad nadzorczych spółek mediów publicznych. – Omówiono bezprawne działania rządu wobec spółek mediów publicznych, zagrożenia z tego wynikające dla państwa polskiego oraz obowiązki, jakie spoczywają na radach nadzorczych – mówi Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czabański.

Rozmówców Krzysztofa Czabańskiego i Macieja Świrskiego określono w zapowiedzi spotkania jako „jedynych legalnych szefów rad nadzorczych mediów publicznych”. Obaj przewodniczący nie uznają bowiem rozpoczętych w grudniu zmian we władzach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. Uważają, że jedynie KRRiT może wyznaczać prawowite rady nadzorcze i zarządy tych spółek.

Czy rady nadzorcze będą dalej próbowały wykonywać pracę? – Są do tego zobowiązane artykułami KSH (przyp. red. Kodeksu Spółek Handlowych). Proszę też pamiętać, że postawienie w stan likwidacji w niczym nie narusza kompetencji i odpowiedzialności rad nadzorczych – odpowiada przewodniczący Rady Mediów Narodowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie odpowiedziała w poniedziałek na nasze pytania o spotkanie. Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski twierdzi, że dowiedział się z mediów, że takie spotkanie było w ogóle planowane.

„Takie spotkanie trzeba traktować jedynie w wymiarze towarzyskim”

Czy powołane przez RMN mogą w jakiś sposób kontrolować likwidatorów mediów publicznych? Czy spotkanie miało sens? – Musiałby Pan pytać wybitnych specjalistów od likwidacji. Jestem pewien, że co wybitny specjalista, to powie Panu co innego. To jest ziemia niczyja. Nie znam tematu spotkania. Być może chodziło o ustalenie między radami nadzorczymi i likwidatorami. Wtedy byłbym za, bo pora przerwać ten chocholi taniec. Jeśli to było dalsze zbrojenie i pokrzykiwanie w stylu Świrskiego, to słabo to widzę. Życzyłbym, żeby udostępniono środki dla mediów publiczne, które blokuje Świrski i żeby uznano likwidatorów i proces likwidacji. Tego już nikt nie zmieni – ocenia w rozmowie z Wirtualnemeda.pl Robert Kwiatkowski, który zasiada w RMN, a w przeszłości był m.in. prezesem TVP i członkiem KRRiT.

KRRiT przekazuje środki z abonamentu RTV jedynie Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Przewodniczący Świrski twierdzi, że inne działania, byłyby z jego strony nielegalne i musiał przekazać pieniądze do depozytu sądowego. Ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Telewizji Polskiej na uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ws. dysponowania kolejnymi transzami abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Choć sądy wpisały likwidatorów do Krajowego Rejestru Sądowego, to przewodniczący Czabański nie widzi możliwości dialogu. – Spółki mediów publicznych nie mogą być zlikwidowane. Wynika to wprost z obowiązujących ustaw, a także z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Tak zwani likwidatorzy są w spółkach nielegalnie i nie są dla RMN partnerami do jakichkolwiek rozmów – przekonuje szef RMN.

Związany z Lewicą członek RMN nie widzi sensu poniedziałkowego spotkania. – Takie spotkanie trzeba traktować jedynie w wymiarze towarzyskim. Wpisanie likwidatorów do KRS-u jest od strony prawnej jednoznaczne i te rady nadzorcze straciły rację bytu. Mogą sobie jedynie we własnym gronie towarzysko ponarzekać, że przejęcie mediów nastąpiło w niewłaściwy sposób. Ja się tym nie przejmuje i nie ekscytuje – zapewnia Wirtualnemedia.pl Marek Rutka. Mimo takich głosów, zdominowana przez Prawo i Sprawiedliwość RMN dalej powołuje członków rad nadzorczych mediów publicznych.