Już podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, który rozpocznie się w najbliższy piątek, będzie można zobaczyć kilkanaście samochodów Telewizji Polskiej z odświeżonym logotypem TVP. Grafiki umieszczono na bokach aut oraz na masce.
– Powrotem do znakowania samochodów służbowych Telewizja Polska chce przypomnieć o sobie nie tylko widzom popularnego festiwalu, który ponownie staje się świętem polskiej piosenki, ale też pozostałym mieszkańcom Polski. Nowy branding Telewizji Polskiej to duży logotyp TVP w nowoczesnej i dynamicznej kolorystyce, w której wyróżniają się barwy pomarańczowa i magenta – poinformował nadawca publiczny w komunikacie.
W ostatnich latach umieszczanie logotypu TVP na pojazdach było ryzykowne. Na przykład w marcu 2023 roku obrzucono kamieniami auto TVP3 Katowice. Do rozbicia szyby w samochodzie doszło w biały dzień w centrum stolicy województwa śląskiego. Sprawą zajmowała się policja, ale sprawców nie udało się złapać na gorącym uczynku. Stało się to niedługo po samobójstwie 15-letniego Mikołaja Filiksa, ofiary pedofilii, którego dane ujawniły rządowe media.
Do podobnego zdarzenia doszło w listopadzie 2017 roku w Opolu. – Zgłoszenie otrzymaliśmy w minioną sobotę o godz. 5 rano. W jednym aucie była wybita tylna szyba i zniszczone lusterko. W kolejnym, zaparkowanym kilkanaście metrów dalej, również wybita tylna szyba. Kolejne auto z wybitą szybą znajdowało się na sąsiedzkiej ulicy – wyliczał w rozmowie z opolskim oddziałem „Gazety Wyborczej” st. sierż. Dariusz Świątczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji w Polsce miały miejsce liczne manifestacje. W październiku 2020 roku TVP3 Poznań informowała o ataku na jej ekipę. – Protestujący wykrzykiwali obraźliwe hasła w kierunku naszej ekipy, a następnie zaczęli demolować jej samochód. Osoba z tłumu rzuciła w pojazd szklaną butelką. Sytuację nagrał nasz reporter – poinformował na stronie internetowej poznański ośrodek. Uszkodzono drzwi, lusterko i maskę. Nikt nie ucierpiał w incydencie.
Krytykowana za programy informacyjne i publicystyczne podczas rządów Jacka Kurskiego i Mateusza Matyszkowicza Telewizja Polska, nie jest jedynym nadawcą, którego pojazdy były dewastowane. Dekadę temu sąd skazał Tomasza J. i Damiana P. na karę ponad dwóch lat więzienia za spalenie wozu transmisyjnego TVN podczas zamieszek 11 listopada 2011 roku w Warszawie. Każdy z mężczyzn został zobligowany do zapłacenia ponad 750 tys. zł za wyrządzone szkody.
20 grudnia 2023 roku ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz doprowadził do zmian w mediach publicznych. Stanowisko prezesa TVP stracił Mateusz Matyszkowicz. Zastąpił go Tomasz Sygut. Kilka dni później spółki mediów publicznych zostały postawione w stan likwidacji. Likwidatorem został Daniel Gorgosz, a Sygut objął stanowisko dyrektora generalnego. Niedawno zmiany zostały wpisane do KRS.