Polska Agencja Prasowa Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła w 2010 roku. Do tej pory odbyło się pięć jej edycji, a konkurs wygaszono w 2016 roku. Byli w nim nagradzani autorzy najrzetelniejszych, najbardziej obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji – zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii.
„Chcemy ponownie wyróżnić najlepsze materiały”
Polska Agencja Prasowa ustanowiła nagrodę, by promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.
Jak mówi Marek Błoński, prezes PAP, przywrócenie nagrody spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, a jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły nagrody.
– Chcemy ponownie wyróżnić najlepsze materiały odznaczające się wrażliwością i wnikliwym spojrzeniem na świat, które cechowało Mistrza Kapuścińskiego – najsłynniejszego PAP-owca – powiedział Marek Błoński.
Trwa opracowywanie regulaminu nagrody
O swojej rozmowie z Rene Maisner Błoński powiedział: – Mieliśmy okazję rozmawiać o wartościach, jakie stoją u podstaw naszej inicjatywy i jakie chcielibyśmy widzieć w nagradzanych materiałach. To otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków. Nie tylko opisywania faktów, ale dostrzegania w nich szerszych zjawisk i mechanizmów. To wszystko nadaje książkom Kapuścińskiego uniwersalny, ponadczasowy charakter.
Obecnie w PAP trwa opracowywanie regulaminu nagrody, kształtowanie kapituły i przygotowania techniczne. Internetowa strona konkursowa ma być gotowa na koniec czerwca. Wtedy też zostanie ogłoszona tegoroczna edycja. Nagradzane będą materiały dziennikarskie: prasowe i internetowe, dźwiękowe, filmowe i multimedialne, a także fotografie.
Nagroda PAP jest drugą w Polsce odwołującą się do Ryszarda Kapuścińskiego. Od 15 lat Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznaje najlepszym książkom reporterskim Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizatorem jest „Gazeta Wyborcza”, a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.