Operatorzy piszą do KRRiT

Obawiają się masowej rezygnacji klientów

Organizacje zrzeszające dostawców płatnej telewizji zwróciły się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o pilne podjęcie decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN Style. Z pism, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że operatorzy obawiają się zniknięcia stacji. Wielu klientów będzie mogło wówczas wypowiedzieć umowy.

KRRiT od blisko 11 miesięcy nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji dla skierowanego do kobiet kanału TVN Warner Bros. Discovery. Najpierw problemem była zbyt mała liczba programów informacyjnych i dokumentalnych. Potem regulator zdominowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości oraz prezydenta dostrzegł kłopot ze strukturą własnościową stacji. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, jej właściciel powinien mieć siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Formalny właściciel TVN, czyli Discovery Communications Benelux ma siedzibę w Amsterdamie, ale należy do amerykańskiego koncernu. KRRiT kierowanej przez Macieja Świrskiego nie przeszkadzało to w przedłużeniu koncesji m.in. dla głównego kanału TVN, i stacji HGTV, TVN Turbo, TVN Inernational. Do koncesji stacji TVN dołączano jednak specjalną klauzulę o tym, że możliwe są dalsze kroki prawne, jeśli zajdą nowe okoliczności.

W ostatnich miesiącach prawnicy TVN Warner Bros. Discovery wielokrotnie ponaglali regulatora do podjęcia decyzji. 22 maja na posiedzeniu KRRiT doszło do głosowania w sprawie rekoncesji dla TVN Style. Przewodniczący Świrski był przeciwko, Agnieszka Glapiak i Hanna Karp wstrzymały się od głosu, a prof. Tadeusz Kowalski i Marzena Paczuska opowiedzieli się za przedłużeniem koncesji. Szef KRRiT ocenił, że „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN – przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

Problemy TVN Style mogą uderzyć w operatorów

TVN Style jest jednym z kanałów najczęściej oferowanych w pakietach dostawców płatnej telewizji. Kobieca stacja jest gwarantowana m.in. w pakietach Canal+, Polsat Box, Vectry, Play i wielu mniejszych operatorów. Jej zniknięcie pozwala więc bezkarnie rozwiązać umowę, przed okresem zobowiązania. TVN Warner Bros. Discovery mógłby wystąpić o „zapasową” koncesję u regulatora Commissariaat voor de Media z Holandii, jak uczynił w przypadku TVN24 i TVN7 (ostatecznie na czas przyznano polskie koncesje).

W nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele firmy twierdzą, że na razie nie złożyli wniosku poza granicami Polski. Gdyby TVN Style otrzymał koncesję w Holandii czy w innym kraju, przewodniczący KRRiT musiałby zgodzić się na zmianę wpisu w rejestrach operatorów. Obecna koncesja TVN Style obowiązuje do 28 lipca. Operatorzy chcą, żeby regulator niezwłocznie podjął decyzję.

– Brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu rekoncesyjnym wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania naszą ofertę audiowizualną dla widzów – naszych Klientów. Chcemy naszym Klientom oferować szeroką ofertę programów, wśród których polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami cieszy się dużą popularnością. W chwili obecnej jesteśmy w stanie zawieszenia czy będziemy mogli wywiązać się z naszych długoterminowych zobowiązań względem naszych klientów w zakresie oferty programu TVN Style. Jest to dla biznesu operatorskiego o tyle krytyczne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat wiązałaby się dla środowiska operatorów z istotnymi kosztami operacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi. W trosce o naszych Klientów, zwracamy się zatem do Członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z prośbą o jak najszybsze zajęcie jednoznacznego stanowiska – napisał do członków KRRiT Bogdan Łaga, prezes Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

Zaniepokojenie w liście do szefa KRRiT i jej członków, wyraził także Karol Skupień, prezes Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej. – Prosimy o uwzględnienie sytuacji większości działających na rynku usług telewizji operatorów telekomunikacyjnych, posiadających zawarte na rozprowadzanie tego programu umowy licencyjne, w szczególności tych działających lokalnie, dla których zaprzestanie świadczenia usług telewizji z wykorzystaniem tego programu może wiązać się ze znacznym zmniejszeniem liczby abonentów, a zatem i ograniczeniem wysokości osiąganych z wykonywanej działalności wpływów – napisał.

Przypomniał, że klienci mogą rozwiązać umowę, jeśli TVN Style zakończy nadawanie. – Abonenci są wówczas uprawnieni do rozwiązania zawartej z operatorem telekomunikacyjnym umowy o świadczenie usług telewizji w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zaprzestaniu rozprowadzania programu gwarantowanego, zaś operator nie ma możliwości dochodzenia od abonenta odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, zawartej na czas określony – stwierdził szef KIKE.

Odszkodowania dla abonentów?

Prezes Związku Telewizji Kablowych w Polsce Paweł Wołoch zauważył, że operatorzy mogą być zmuszeni do wypłaty odszkodowań, jeśli decyzja w sprawie TVN Style będzie negatywna dla tej stacji i operatorzy nie poinformują z wyprzedzeniem o usunięciu kanały z oferty. – Wnosimy o jak najszybsze zakończenie postępowania przez organ konstytucyjny i organ administracji publicznej w przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style ze względu na potrzebę potencjalnego w miarę szybkiego z zachowaniem terminu ustawowego zawiadomienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych swoich abonentów o zmianie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych poprzez usunięcie z wykazu programów przedmiotowego programu telewizyjnego, co z kolei pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym uniknięcie odpowiedzialności odszkodowawczej wobec abonentów ze względu na zaprzestanie świadczenia usługi, w sytuacji opóźnianego w stosunku do terminu ustawowego zawiadomienia ich o przedmiotowej zmianie oraz o przysługujących im z tego tytułu uprawnieniach – napisał.

O jak najszybsze przedłużenie koncesji apeluje też Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. – Jak deklaruje nadawca, dobro jego klientów jest jego priorytetem, chce im oferować szeroką ofertę programów, wśród których dużą popularnością cieszy się polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami. W chwili obecnej jest w stanie niepewności czy będzie mógł wywiązać się z długoterminowych zobowiązań względem swoich klientów w zakresie oferty programu TVN Style. Jest to dla biznesu operatorskiego o tyle istotne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat, może spowodować odpływ klientów z rynku kablowo-satelitarnego. Klienci nie zrozumieją powodów nagłego zniknięcia kanału TVN Style z oferty, za którą płacą. W rezultacie, niezadowolenie rozczarowanych klientów skupi się na operatorach, dla których rezygnacja klientów to wymierne straty finansowe – napisał prezes KIGEiT Stefan Kamiński.

Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku TVN Style w grupie 4+ w I półroczu 2023 roku wyniósł 0,33 proc.