Zgłoszenia nadawców są przyjmowane do dziś. Telewizja Republika wniosek złożyła w piątek, co relacjonowano na antenie TV Republika.
Jak przekazał nam Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika, zgłoszony kanał to Republika i ma on profil publicystyczno-informacyjny.
W konkursie, w którym do obsadzenia są dwa wolne miejsca, nie można startować z istniejącymi kanałami, a więc Telewizja Republika nie mogła w nim wystawić obecnej na rynku TV Republika (ta w kwietniu miała średnio 3,04 proc. udziału w grupie ogólnej 4+ wobec 0,09 proc. w kwietniu 2023 – Nielsen Media).
Nadawcom udaje się jednak później obejść tego typu utrudnienia, np. Telewizja Polsat w konkursie na MUX 1 złożyła wniosek na kanał W24, który po wygraniu konkursu przemianowała na Wydarzenia 24. W konsekwencji na nowej koncesji naziemnej nadaje już wcześniej istniejąca stacja Wydarzenia 24.
MUX 8 od początku nie był brany pod uwagę przy tzw. refarmingu, który wiązał się ze zmianą standardu naziemnego. W konsekwencji kanały dostępne na ósmym multipleksie mogą być nadal odbierane także na starszych dekoderach i telewizorach. Jednocześnie MUX 8 ma faktyczny mniejszy zasięg od innych multipleksów ogólnopolskich (nadaje w innym paśmie i w większości w innej polaryzacji niż pozostałe MUX). Obecnie Emitel, operator MUX 8, stara się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości multipleksu poprzez możliwość nadawania w nowym standardzie, a w konsekwencji podniesienia jakości obrazu kanałów do HD.
Stacji na MUX 8 ma być docelowo siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).