Portal Wirtualnemedia.pl informował w ostatnich tygodniach, że Telewizja Republika jest zdecydowana złożyć wniosek w ogłoszonym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkursie na dwa miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. – Kompletujemy wszystkie papiery, wniosek składamy na dniach – mówił nam Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika. – Uważamy, że skoro tak wielu ludzi chce nas oglądać, nie mamy prawa ich ograniczać – dodał w zeszłym tygodniu.
W piątek Sakiewicz, dyrektor programowy stacji Michał Rachoń i szef jej wydawców Jarosław Olechowski złożyli w siedzibie KRRiT wniosek koncesyjny. – Budujemy największą w Polsce telewizję informacyjną, jedną z najlepszych w Europie. Chcemy docierać do domu każdego Polaka i ta koncesja znacząco to ułatwi – podkreślił Olechowski.
Tomasz Sakiewicz zaapelował do widzów o wsparcie starań TV Republika w tej sprawie. – Prosimy o to, żeby wysyłać tutaj pisma, żeby państwo nas wspierali w każdej formie, która ułatwi nam uzyskanie tej koncesji. Żeby każdy mógł odbierać Telewizję Republika. Dzisiaj 62 proc. Polaków, a już za chwilę być może 100 proc. Polaków będzie miało koncesję na telewizję naziemną – stwierdził.
Parę dni temu opisaliśmy, że Telewizja Republika przemianowała jeden ze swoich kanałów youtube’owych na TV Republika Plus, podkreślając w opisie, że to nowa stacja o profilu publicystyczno-informacyjnym.
Wyliczono, że nowy kanał to „rzetelne wiadomości, publicystyka na najwyższym poziomie i filmy dokumentalne, których nie zobaczysz nigdzie indziej” oraz „serwisy informacyjne, audycje na żywo, cykliczne magazyny , programy kulturalne i reportaże”. – Myśleliśmy o tym (uruchomieniu TV Republika Plus – przyp.) wcześniej, zanim ogłoszono konkurs – zapewnił w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz.
TV Republika prosi widzów o wsparcie
Złożenie wniosku w siedzibie Krajowej Rady relacjonowano w piątek na antenie TV Republika. Prowadząca pasmo publicystyczne Emilia Wierzbicki poprosiła widzów o wsparcie stacji w staraniach o obecność na MUX-8.
Na ekranie wyświetlono adres mailowy rzeczniczki prasowej KRRiT. – Na ten adres można wysłać listy, można po prostu okazać swoje wsparcie dla Telewizji Republika i dla tej inicjatywy koncesji, a także tego, by Telewizja Republika znalazła się na multipleksie – stwierdziła Wierzbicki.
Kto powalczy o miejsca na MUX-8?
Na początku kwietnia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ogłosił konkurs dotyczący dwóch slotów na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Chodzi o emisję dwóch kanałów tematycznych: informacyjnego i rozrywkowego.
Nad udziałem w konkursie zastanawia się Telewizja Polsat. – Czas na odpowiedź jest do połowy maja. Analizujemy ten temat i w połowie maja złożymy oficjalne odpowiedzi, ale też poinformujemy Państwa, jeśli coś zgłosimy – stwierdził w pierwszej połowie kwietnia Piotr Żak, prezes Polsatu.
Co z innymi nadawcami? – Jeszcze rozważamy kwestie startu na MUX-8 . Analizujemy segmenty programowe które mogłyby w tym modelu dystrybucyjnym dawać gwarancję oczekiwanej oglądalności – przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, szef rady nadzorczej i większościowy akcjonariusz Red Carpet TV, nadawcy stacji ViDoc TV, obecnej na MUX-8 od 15 marca br. (początkowo pod nazwą CTV9). –
Obecnie analizujemy plany związane z MUX-8. Wkrótce udostępnimy więcej szczegółów – stwierdził Karol Warda, wiceprezes kontrolowanej przez Michała Winnickiego firmy MWE Networks. Startem w konkursie nie są natomiast zainteresowane Grupa Kino Polska i TVN Warner Bros.
10-letnia koncesja kosztuje prawie 18 mln zł. Nadawca każdego kanały musi też płacić ponad 6 mln zł rocznie Emitelowi, odpowiadającemu za emisję sygnału ze wszystkich multipleksów naziemnych. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe w UHF). Część odbiorców musi mieć bardziej rozbudowaną instalację antenową, aby odbierać kanały z tego multipleksu.
Obecnie w skład MUX-8 oprócz ViDoc TV wchodzą Nowa TV (należąca do grupy Cyfrowy Polsat), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Telewizja WP (Wirtualna Polska) i Zoom TV (Grupa Kino Polska).
Na razie TV Republika na multipleksach lokalnych
TV Republika od zmian w Telewizji Polskiej rozpoczętych w drugiej połowie grudnia ub.r. osiąga oglądalność kilkadziesiąt razy wyższą niż wcześniej.W kwietniu br. średnia widownia minutowa stacji wynosiła 160 797 widzów, a udział w rynku oglądalności – 3,04 proc. Rok wcześniej było to odpowiednio 4 901 widzów i 0,09 proc. udziału (dane Nielsen Audience Measurement).
Obecnie TV Republika jest już obecna na kilku lokalnych multipleksach naziemnych: na multipleksie eksperymentalnym BCAST (Gdańsk, Warszawa, Wrocław), MUX-L7 (Lubin, Głogów) i MUX-L2 (Rybnik). Emisja w MUX-L1 (Jelenia Góra), MUX-L3 (Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki), MUX-L4 (Wrocław, Świdnica) i MUX-ie testowym TVS (Katowice).