Jak informowaliśmy przed miesiącem, w Hajnówce wolna jest częstotliwość 93,3 MHz. Wpłynął tylko jeden wniosek Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej na nadawanie Radia Orthodoxia. Rozgłośnia z siedzibą w Białymstoku ma profil religijno-społeczny i status nadawcy społecznego, czyli nie nadaje reklam. Stacja rozpoczęła nadawanie w 2001 roku, ale na początku działalności, można było jej słuchać jedynie w Białymstoku i okolicach. Program był też dostępny w internecie.
Radio Orthodoxia nową 10-letnią koncesję otrzymało w marcu 2021 roku, a więc jeszcze podczas poprzedniej kadencji KRRiT. Regulator zgodził się wówczas na nadawanie w Białymstoku (102,7 MHz, dzwonnica kościoła prawosławnego, moc 5 kW), Bielsku Podlaskim (98,7 MHz, wieża Cerkwi Opieki Matki Bożej, 0,5 kW), Siemiatyczach (92,5 MHz, wieża Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, 0,5 kW) i w Sokółce (91,3 MHz, wieża Cerkwi Św. Aleksandra Newskiego, 0,2 kW). Zgodnie z koncesją program musi być rozpowszechniany przez 5 godzin dziennie (16-21). W ramówce mają być audycje informacyjne, religijne, katechezy, modlitwy, nabożeństwa i msze.
Decyzja po monitoringu?
Prof. Kowalski tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że odłożenie decyzji nie oznacza negatywnego, ani pozytywnego rozstrzygnięcia dla nadawcy, który spełnia wszystkie wymogi koncesyjne. Regulator chce jeszcze sprawdzić działalność stacji. Niewykluczony jest więc monitoring Radia Orthodoxia. Po przeprowadzeniu podobnych monitoringów i ich analizie, regulator przedłużył koncesję m.in. dla HGTV, Polsat Cafe czy Disco Polo Music.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny był krytykowany przez prawicowe media za postawę po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. – Na pasku Moskwy? Polska Cerkiew nazywa ukraiński kościół prawosławny „odstępcami od wiary”; Szokujący list metropolity polskiej Cerkwi do Cyryla. „Rosyjski Kościół lśni duchowym odrodzeniem i służy przykładem” – to tytuły artykułów z portalu Niezalezna.pl.
Doszło też do ochłodzenia relacji na linii kościół prawosławny- kościół katolicki w naszym kraju. – Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zawiesił swój udział w pracach Zespołu Bilateralnego Rzymskokatolicko – Prawosławnego. Sprzeciwiono się także decyzji władz Ukrainy o delegalizacji sprzyjającej moskiewskiej polityce Cerkwi w Ukrainie – informowała w październiku 2023 roku Katolicka Agencja Informacyjna. Radio Orthodoxia informuje jednak o pomocy uchodźcom z Ukrainy przez ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Diecezji Białostocko-Gdańskiej.