KRRiT sprawdzi, czy kanał bez koncesji dalej nadaje

Koncesja dla stacji Tetka Telewizja Tczew wygasła w marcu, ale nadawca na stronie internetowej dalej zamieszcza m.in. materiały z programu informacyjnego. Zasiadający w Krajowej Radzie Radiofonii Telewizji prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator wystosuje wezwanie do złożenia wyjaśnień.

Właścicielem Tetka TV z Tczewa jest operator kablowy Tel-Kab. Koncesja dla lokalnej stacji obowiązywała od 18 marca 2014 roku do 17 marca 2024 roku. Nadawcy zainteresowani kontynuacją nadawania, powinni złożyć wniosek najpóźniej rok przed wygaśnięciem obowiązującej koncesji. Takowy ze strony kanału dostępnego w sieci kablowej, nie wpłynął.

Wskutek niezłożenia na czas wniosku o przedłużenie koncesji Radio Fama straciło na wiele miesięcy koncesję w Kielcach. Przeprowadzono nowy konkurs, który wygrało Radio Rekord Kielce, które nadaje na częstotliwości 100,8 MHz. Fama powróciła do kieleckiego eteru przy okazji kolejnego konkursu na 90,9 MHZ, ale już z nieco mniejszą mocą nadajnika.

Stacja nadaje nielegalnie?

Choć częstotliwości w sieciach kablowych, nie są dobrem rzadkim, to nadawców obowiązują podobne zasady, co w przypadku emisji naziemnej. Stacja z Tczewa wystąpiła po terminie o wydanie nowej koncesji. Prof. Kowalski informuje, że wcześniej KRRiT sprawdzi czy Tetka TV nadaje. Jeśli tak jest, to mamy do czynienia z poważnym naruszeniem prawa. Zgodnie z artykułem 52 ustawy o radiofonii i telewizji, „kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Przepisy uderzają m.in. w piratów radiowych.

Przedstawiciele regulatora nie muszą udawać się do Tczewa, aby skontrolować czy emisja jest prowadzona. KRRIT wystosuje do nadawcy pismo z wnioskiem o wyjaśnienie czy program jest nadal nadawany. Firma jest zobligowana do udzielenia odpowiedzi zgodnie z prawdą. Poświadczenie nieprawdy byłoby przestępstwem.

Nadawca nie odpowiedział w środę na nasze pytania w tej sprawie. Wątpliwości KRRiT wzbudziła strona internetowa tetka.pl. Mimo braku koncesji, są tam za pośrednictwem YouTube zamieszczane aktualne materiały informacyjne z udziałem prezenterek i reporterów. Ostatnie dotyczyły m.in. tegorocznych matur czy zmian w samorządzie. Z ramówki opublikowanej na witrynie wynika, że emisja jest prowadzona normalnie. Stream jest dostępny po zalogowaniu dla abonentów Tel-Kab.

Nadawcy lokalni w ostatnich latach narzekają na ciężką sytuację finansową. KRRiT po wezwaniu firm do przedstawiania struktury własnościowej, zauważyła brak odpowiedzi od niektórych stacji. Zdecydowano o uchyleniu koncesji kanałów lokalnych, które zakończyły nadawanie. Z powodu zaprzestania emisji cofnięto koncesje m.in. Mojej TV ze Szczecina i TV Konstantynów z Konstantynowa Łódzkiego.