„Więcej niż kryminał” to nowa audycja na antenie Polskiego Radia 24. Grzegorz Kalinowski prezentować w niej będzie nie tylko prozę gatunkową, ale także wszelkie odmiany kryminałów, sensacji i powieści szpiegowskiej oraz filmów i seriali. Gościem premierowego wydania, 9 maja, będzie jedna z najpopularniejszych autorek powieści kryminalnych – Katarzyna Bonda. Emisja w każdy czwartek po godz. 22.00.
– Każdego dnia polski czytelnik otrzymuje nowy kryminał, i choć ich jakość bywa różna trudno nie zauważyć, że ten rodzaj literatury ratuje czytelnictwo. Wiele z nich wychodzi poza ramy zwykłego opowiadania o morderstwie i śledztwie, zakończonych finałowym pościgiem. Mariusz Czubaj, socjolog i pisarz, autor popularnych i nagradzanych powieści kryminalnych powiedział w wywiadzie, że ten gatunek „zaspokaja głód dobrej opowieści – takiej, gdzie będzie suspens i bohater z krwi i kości. Od czasu kryminału skandynawskiego, ten gatunek stał się również formą panoramy społecznej, bo opisuje zło oraz jego eskalację – zapowiada Grzegorz Kalinowski.
I dodaje: „Wszystkie kryminały Henninga Mankella były podporządkowane ważnemu wątkowi społecznemu: kwestii emigrantów, wykluczenia społecznego, cyberprzestępczości czy handlu organami. Trzecim powodem większego zainteresowania gatunkiem jest fakt, że mimo bombardowania nas złymi informacjami, żyjemy w bardzo spokojnych czasach, o wiele bezpieczniejszych niż sto lat temu. Kryminał zaspokaja potrzebę zderzenia się ze światem zła, światem gdzie to zło jest umowne a nam osobiście nic nie grozi.” Właśnie takim powieściom kryminalnym, a także sensacyjnym i szpiegowskim oraz filmom i serialom chcę poświęcać cotygodniową audycję „Więcej niż kryminał”. Nie ma jednego klucza, patentu, schematu. Chcę prezentować to, co ciekawe i wartościowe”.
Audycja o kryminałach w Polskim Radiu
W czwartek 9 maja br. gościem pierwszego wydania „Więcej niż kryminał” będzie Katarzyna Bonda, która opowie o swoim pisarskim warsztacie oraz o tym, co ją interesuje w twórczości innych autorów.
W kolejnej audycji Michał Komar, eseista, pisarz, autor wywiadów-rzek z mecenasem Piesiewiczem, profesorem Bartoszewskim i generałem Petelickim, współpracownik Wojciecha Jerzego Hasa, opowie o tym, jak powstał serial „07 zgłoś się”. Dlaczego Michał Komar? Bo to on był scenarzystą pierwszego odcinka. O „Złym” Leopolda Tyrmanda dyskutować będą Sylwia Chutnik i Marcel Woźniak oraz przewodnik warszawski Arkadiusz Żołnierczyk. Z kolei przed EURO gośćmi audycji będą znawcy kryminalnego futbolu – Janusz Zaorski, Marcin Czubaj oraz dziennikarz Polskiego Radia Dominik Panek, autor bloga „Piłkarska mafia”.
– Nie zabraknie także spotkań z praktykami, policjantami, prywatnymi detektywami i… szpiegami, którzy opowiedzą o swoich ulubionych, bo oddających ich pracę książkach i filmach, oraz o tych, które ich tylko śmieszą – dodaje Grzegorz Kalinowski.
O Jamesie Bondzie i innych tajnych agentach opowiadać będą Vincent Severski i Piotr Niemczyk. W lipcu Kalinowski zaprasza na wydanie poświęcone kryminałowi milicyjnemu, a przed paryskimi igrzyskami kryminałom znad Sekwany.
Grzegorz Kalinowski to radiowiec, dziennikarz, komentator sportowy i korespondent wojenny. Autor filmów dokumentalnych i teledysków. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, najczęściej osadzonych w realiach historycznych. Pasjonat historii i każdej, dobrej literatury, nie tylko kryminału i sensacji. Finalista nagrody Wielkiego Kalibru (za „Pogromcę grzeszników”), laureat Złotego Pocisku (za cykl „Śmierć frajerom”) oraz nagrody komendanta Szkoły Policyjnej w Pile (za „Granatowy 44”).