O sprawie poinformował na X Paweł Majcher, likwidator Polskiego Radia. – Dziś składałem zeznania w śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego. Polskie Radio złożyło do Prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przedmiotem prokuratorskiego postępowania są decyzje przewodniczącego, które powodują, że Polskie Radio nie otrzymuje pieniędzy z abonamentu – napisał Majcher.
Dołączył zdjęcia zawiadomienia. Czytamy w nim, że dotyczy ono tego, że szef KRRiT „od 10 stycznia do chwili obecnej, przekraczając swoje uprawnienia działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w ten sposób, że nie dokonał wpłaty na rzecz Polskiego Radia SA w likwidacji przeznaczonych dla niego środków z wpływów abonamentowych za styczeń i luty w kwocie 58 000 000 zł”.
KRRiT: środki abonamentowe do depozytu
W lutym br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę, w myśl której środki z opłat abonamentowych przeznaczone dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia do czasu prawomocnego stwierdzenia przez sąd rozpoczęcia likwidacji spółek będą trafiać do depozytu sądowego.
KRRiT wyjaśniła, że spowodowane jest to chaosem prawnym wywołanym „decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz z dnia 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów, braku prawomocnego zakończenia postępowań rejestrowych dotyczących likwidacji spółek będącymi jednostkami publicznej radiofonii i telewizji”.
Regulator podkreślił też, że „wobec działania legalnych zarządów tych spółek, działalność równoległa “likwidatorów” potęguje chaos, powoduje dwugłos”.
W poniedziałek Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego postawienie spółki Polskie Radio w stan likwidacji. Wpisano też Pawła Majchera jako jej likwidatora.
W poniedziałek do KRS wpisano też likwidację TVP. Wcześniej sądy rejestrowe wpisały już otwarcie likwidacji dla wszystkich 17 regionalnych rozgłośni publicznego radia oraz PAP.