Press Club Polska oraz komentatorzy występujący w Radiu dla Ciebie wystosowali apel do likwidatora stacji w obronie jej redaktora naczelnego Grzegorza Chlasty i jego zastępczyni Aleksandry Głogowskiej. – Słyszymy pogłoski o próbie zwolnienia ich przez likwidatora radiofonii publicznej. Budzi to nasz głęboki sprzeciw – napisali sygnatariusze apelu.
“Apel w sprawie Aleksandry Głogowskiej i Grzegorza Chlasty” opublikował w piątek w mediach społecznościowych Jarosław Włodarczyk, członek Rady Press Club Polska. Grzegorz Chlasta to redaktor naczelny RDC, a Aleksandra Głogowska jest jego zastępczynią.
– Grzegorz Chlasta i Aleksandra Głogowska to jeden z najlepszych tandemów radiowych w Polsce. Przez wiele lat byli filarem Radia TOK FM, a po przejściu w 2013 roku w sferę radiofonii publicznej, stworzyli cenioną i szanowaną w środowisku medialnym antenę Radia RDC – Radia dla Ciebie. Była to i wciąż jest rozgłośnia otwarta, niezależna i nie poddająca się presji partyjno-politycznej ze strony formacji Jarosława Kaczyńskiego. Dość powiedzieć, że przez osiem lat rządów PiS Polskie Radio RDC było jedyną anteną radiową otwartą dla dziennikarzy “Gazety Wyborczej”, Onetu, “Rzeczpospolitej”, “Krytyki Politycznej”, “Przeglądu” czy “Tygodnika Powszechnego” – czytamy w apelu.
– W radiu kierowanym przez Grzegorza Chlastę nikt z nas, podpisanych poniżej, nie doświadczył przypadków cenzury czy prób wykluczenia z zespołu komentatorów nawet w najgorszych czasach nasilenia rządowej propagandy. Programy prowadzone przez Grzegorz Chlastę i wydawane przez Aleksandrę Głogowską różniły się dzięki temu pozytywnie od oferty programowej wszystkich pozostałych anten radiofonii publicznej – piszą dziennikarze.
Chlasta i Głogowska mają być zwolnieni?
Sygnatariusze apelu dodają, że “dziś słyszą pogłoski o próbie zwolnienia przez likwidatora radiofonii publicznej redaktora naczelnego i szefa programowego Polskiego Radia RDC i szefowej publicystyki”.
“Budzi to nasz głęboki sprzeciw. Nie wchodząc w motywy takich planów uznajemy, że byłoby to nie tylko niesprawiedliwe, dalekie od zasady poszanowania profesjonalizmu i niezależności dziennikarzy, ale na dodatek byłby to fatalny przykład dla całego środowiska, gdzie w imię politycznego koniunkturalizmu poświęca się ludzi, którzy przez całe lata buntowali się przeciw wszechwładzy partyjnych politruków. Domagamy się uszanowania pracy obojga dziennikarzy, rzetelnej oceny i uczciwych decyzji o ich dalszym miejscu i roli w publicznej radiofonii” – kończą dziennikarze.
List podpisali: Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Grzegorz Cydejko, publicysta, Jakub Dymek, tygodnik „Przegląd” i podcast „Dwie Lewe Ręce”, Piotr Grzybowski, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Roman Imielski, I zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, Igor Janke, publicysta, Michał Kolanko, „Rzeczpospolita” i radio RDC, Agaton Koziński, publicysta, Wojciech Albert Łobodziński, La Stampa, Bogumił Łoziński, zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, Joanna Miziołek, „Wprost”, Eliza Olczyk, „Wprost”, Michał Płociński, sekretarz działu Opinie „Rzeczpospolitej”, Marcin Piasecki, redaktor „Rzeczpospolitej”, Magdalena Rigamonti, Onet.pl, Piotr Semka, „Do Rzeczy”, Piotr Śmiłowicz, „Tygodnik Powszechny”, Łukasz Warzecha, „Do Rzeczy” i Onet.pl, Jarosław Włodarczyk, publicysta i Press Club Polska.
Co ciekawe, wśród sygnatariuszy apelu nie ma dziennikarzy Radia dla Ciebie.
Poprosiliśmy o komentarz Grzegorza Jakubowskiego, nowego likwidatora RDC, ale do momentu publikacji tekstu nie dostaliśmy odpowiedzi.
Radio dla Ciebie postawione w stan likwidacji
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz 29 grudnia postawił w stan likwidacji 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi. Początkowo we wszystkich na likwidatora został powołany warszawski prawnik Paweł Kusak. W kilku spółkach Kusaka na tym stanowisku zastąpiły inne osoby. W Radiu dla Ciebie – według informacji podanych w serwisie internetowym rozgłośni – funkcję likwidatora objął w piątek Grzegorz Jakubowski.
Jakubowski przez kilka lat był związany z tygodnikiem „Gazeta Finansowa” (Federal Media Company FMC), był tam szefem działu śledczego. Potem przez pewien czas pracował w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz.
12 stycznia postawienie Radia dla Ciebie w stan likwidacji zostało wpisane przez referendarza sądowego do Krajowego Rejestru Sądowego. Skargi na tę decyzję złożyli prezes rozgłośni Tadeusz Deszkiewicz i Prokuratura Regionalna w Warszawie. Szef stacji argumentował, że wniosek o wpis do KRS został złożony przez nieuprawniony podmiot, dlatego powinien zostać zwrócony. Na początku lutego skargi zostały oddalone przez Sąd Rejonowy dla Warszawy. W drugiej połowie ub.r. Radio dla Ciebie miało 0,9 proc. udziału w rynku słuchalności w Warszawie, wobec 1,2 proc. rok wcześniej (według badania Radio Track).